Çocuklar neden kabız oluyor?

Dr. Sevil Elçin Kızılok, bebeklerde ve çocuklarda sık görülen kabızlığın nedenlerini sıralıyor:

Çocuklar neden kabız oluyor?
Bebeklerde ve çocuklarda sık görülen kabızlığın nedenleri:

 • Barsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklar kabızlığa yol açabiliyor. Bu tip sorunlar olduğunda çocukları,çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları takip ediyor.
 • Ailesel barsak yavaşlığı da önemli faktörlerden biri.
 • Çocuğun süt içmesi sağlıklı gelişmesi açısından önemli. Ancak günde 500 ml yani yarım litreden sonrası zararlı hale geliyor. Bu miktardan fazla süt tüketen çocuklarda demir eksikliğinin yanı sıra kabızlık da görülüyor.
 • Çocukları kabızlıktan koruyan besinler var. Sebze ve meyvelerdeki lifler,posa oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarını beslerken,sebze ve meyve ağırlıklı beslemeleri gerekiyor. Eğer çocuk bu besinleri sevmiyorsa,seveceği bir hale sokmakta örneğin meyveli yoğurt gibi farklı gıdalarla karıştırarak cazip hale getirmesinde yarar var.
 • Çocuğun sürekli katı gıda almasına izin vermemek gerekiyor. Katı gıda kabızlığa yol açabiliyor.
 • Çocuğun yeterince sıvı tüketmesi de önemli.
 • Anne sütü,çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen bağırsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden olabiliyor.
 • Çocuklarda görülen başka bir etken,okulda tuvalete gitmeme. Birçok çocuk teneffüs aralığının kısa olması,tuvaletlerin kalabalık olması gibi çeşitli nedenlerle tuvalete gitmiyor. Büyük tuvaletini tutuyor.
 • Psikolojik nedenlerle tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Bu çocukları,eğer çocukta herhangi bir sindirim sorunu ya da anatomik bir sorun yoksa,psikologa yönlendirmek gerekebiliyor.

Kabızlık ilaçlarını düzenli kullanmak şart
Kabızlık tedavisinde bazı ilaçlar kullanılıyor. Ancak ilaçların kullanımı sırasında sorun yaşanabiliyor. Aileler ilaçları alışkanlık yapacağı korkusuyla gerektiği kadar kullanmıyor. Oysa bu ilaçlar sertleşen dışkının yumuşamasını sağlıyor. Bazı anneler,bebeklerinin kabızlık tedavisinde,ilaç yerine fitil kullanmayı tercih edebiliyorlar. Çünkü fitil,anneler açısından çok daha rahat. Oysa anneler,uzmanların verdiği ilaçları,zamanında ve gerektiği şekilde kullanırsa,tedavideki başarı oranını artırıyor.

Doğru Beslenmeyi Öğrenmek Kabızlıktan Koruyor

 • Yeterince sebze ve meyve yememek,bağırsaklarda posa oluşmasına engel oluyor. Bu durumun sonuçlarından biri de kabızlık. Bu sorunun oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca aç karnına su içtikten sonra,kuru kayısı ve kuru incir tüketmenin barsak hareketini artırdığının bilinmesi gerekiyor.
 • Çocuk,kuru kayısı ve ya kuru incir yemezse,yoğurda karıştırarak ya da meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta,ara öğünlerin atlanmaması. Ara öğünler de bağırsak hareketlerinin artmasına yol açıyor.
 • Beslenmesinde şekerlemeler,çikolatalar,hamburger ve diğer fast-food gıdalarda aşırıya kaçılmaması bir başka önemli nokta. Bazı anneler çalıştığı için çocuğa büyükanneler bakıyor,onlar da çocuğa kıyamadıkları için katı ya da şekerli gıdalar verebiliyorlar. Oysa ‘Çocuk istiyor’diyerek sağlığını olumsuz etkileyen besinler vermek,doğru değil. Asıl önemli olan çocuğu doğru ve sağlıklı beslemektir. Bunun temelleri de çocukluk döneminde atılıyor. Bu nedenle,çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazındırma konusunda ailelerin daha hassas davranması gerekiyor. Ancak bu alışkanlığı emek ve sabır istediği de akıldan çıkmamalı.”

Kabızlığın tedavi edilebilir bir durum,kabızlık görülen çocuğun geciktirilmeden doktora getirilmesi gerekiyor. Kabızlığı uzun sürmesine rağmen doktora götürülmeyen çocukta sorun kronikleşebilir ve basur gibi hastalıklara yakalanma riski artabilir.

Dr. Sevil elçin Kızılok

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflattığı Söylenen Bitkisel Ürünlere Dikkat!

Mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik, yeşil çay, at kuyruğu, limon yağı, ardıç tohumu, acı biber... Bu 9 bitki içeriğine sahip ürünleri kullanmadan önce bir uzmana başvurun, sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz!

Hiç Spor Yapmayanlara Formül

“Haftada 5 Gün 30 Dakika”. Daha önce hiç spor yapmayan kişiler, kalp kontrolünden geçtikten sonra haftada beş gün en az yarım saat veya haftada 3 gün 1 saat orta tempoda egzersiz yaparak spora başlayabilirler.
Total
0
Share