Estetik Ameliyat Olmak Mutluluk Getirir mi?

Yapılan araştırmalar estetik ameliyat olan kişilerin ameliyat sonuçlarından eski yıllara göre yüksek oranda memnun olduklarını göstermiştir.

Günümüzde vücutlarının tamamından veya bir parçasından memnun olmayan kişilerin birçoğu estetik ameliyat olma seçeneğini değerlendirmektedirler. Bu kişiler hoşlarına gitmeyen özellikleriyle insanların gözüne batmak,insanlardan çeşitli yorumlar duymak istemedikleri ve vücutlarındaki orantısızlıktan sonsuza dek kurtulmak istedikleri için estetiğe başvurmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar estetik ameliyat olan kişilerin ameliyat sonuçlarından eski yıllara göre yüksek oranda memnun olduklarını göstermiştir. Ameliyat olan kişilerin bütün vücut imajlarında iyileşmelerin olduğu ve sosyal ortamlarda kendilerini daha iyi ve rahat hissettikleri bulunmuştur.

Yapılan estetik ameliyatlar kimleri hiç mutlu etmiyor?
Estetik ameliyatlar,ameliyat sonrası için gerçek dışı beklentileri olan,kişilik bozukluğu olan ve önceden depresyonu,kaygıyla ilgili sıkıntıları olan kişileri mutlu etmemektedir. Ameliyattan memnun olmayan kişiler çoğunlukla tekrar ameliyat olmak istemektedirler. Bu kişiler bazen de bu memnuniyetsizliğe bağlı olarak depresyon,uyum problemleri,sosyal izolasyon,ailesel problemler gibi psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedirler.

Estetik ameliyatlardan hiç tatmin olmayan ve estetik cerrahların özenle yaklaşmaları gereken bir grup ise beden dismorfik bozukluğu olan kişilerdir. Beden dismorfik bozukluğu olan bir kişinin zihni,görünüşüyle ilgili abarttığı bir kusur (burun büyüklüğü,şekli,kırışıklıklar vb…) ile aşırı düzeyde meşguldür. Bu hastaların başka insanlara çok normal gelecek bir vücut parçasıyla aşırı derecede ilgilendiklerini görürüz,bu hastalar her gün ayna karşısında saatlerce kusurlarını inceleyerek zaman harcayabilirler. Bu kişiler tekrar tekrar beğenmedikleri ‘berbat’vücut parçasını incelerler,değerlendirirler ve onu değiştirmenin yollarını ararlar. Vücutla ilgili bu takıntıları,hayatlarının diğer boyutlarını da etkiler. Estetik onların sıklıkla başvurdukları bir yoldur.

Yapılan araştırmalarda estetik ameliyat olan kişilerin % 7-12’sinin bir çeşit beden dismorfik bozukluk gösterdikleri bulunmuştur. Bu kişilerin ameliyat olduktan sonra belirtilerinde bir azalma olmaz. Bu kişilerin sıklıkla aynı vücut parçası ya da başka vücut parçalarında çeşitli işlemler istemeye devam ettikleri görülür. Estetik cerrahların kendilerine başvuran kişilere neden bu ameliyatı olmak istediklerini,kimin için istediklerini,bu ameliyattan nasıl bir sonuç beklediklerini sorarak beden dismorfik bozukluğu olan kişileri fark edip,bu hastaları ameliyat etmeden önce psikolojik bir tedaviye yönlendirmeleri gerekmektedir.

Uzm. Dr. Esra Başöz

Total
0
Shares
Related Posts

Verem Vücudu Nasıl Etkiler?

Verem mikrobu soluduğumuz hava ile akciğerlerimize girerek çoğalmaya başlar.Bu mikroplardan bazıları böbrekler, kemikler ya da beyin gibi vücudun diğer kısımlarına yayılır. Bu kişiye artık verem mikrobu bulaşmış demektir.

Gözde Kanser Olur mu?

Göz ve göz çevresindeki dokularda sadece görüntüyü değil görmeyi de etkileyen bir çok kanser türü vardır. Bunların çoğunu periodik göz muayenesi sırasında saptamak mümkündür. Kanserlerin türleri yerine ve yaşa göre değişiklik gösterir.
Total
0
Share