Yüzümüzü Fazla Temizlemek Akne Oluşumunu Azaltır mı?

Yüz temizlemek için kullanılan ürünün çok özellikli olması gerekmez.

Yüz temizlemek için kullanılan ürünün çok özellikli olması gerekmez. Ancak cilt çok yağlı bile olsa günde iki kezden fazla yıkanmamalıdır ki "deterjan akne"si oluşmasın. Makyaj malzemeleri ve nemlendiriciler gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Gerektiği durumlarda ürünlerin etiketlerinde "sivilceli ciltler için uygundur"veya "non-komedojeniktir"gibi deyimler aranmalıdır,bu tarz ürünleri kullanırken de gözlem yapılmalı sivilcelerde artış varsa ürün kullanımı sonlandırılmalıdır.

Siyah Noktalar

Siyah noktaların sıkılması sadece profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Akne tedavisine yanıt aylar içerisinde başlar,sabırlı olmak gereklidir. Tedaviye yanıt alınamadığı gerekçesiyle tedavinin 2-3. haftada sonlandırılması sık yapılan bir hatadır. 1,5-2 aydan önce olumlu yanıt başlamaz hatta başlangıçta artış bile olabilir.

İlaçlar Akşam Kullanılmalı

Tedavide kullanılan topikal ilaçların tahriş gücü yüksektir;kızarma,kuruma ve hafif soyulmaya neden olabilir. Bu nedenle çok az miktarda ve güneşle tahriş etkisi artacağı için akşamları uygulanmalıdır. Oral yolla alınan antibiyotiklerin mide- barsak sisteminde yan etkileri olabilir,kemik ve dişlerde renk değişikliği yapabilirler ayrıca kadın hastalarda vajinal mantar infeksiyonlarına neden olabilirler. Oral isotretinoin ( a vitamini türevi) tedavisi yan etkileri nedeniyle hasta seçiminde daha dikkatli olunan bir ilaçtır,çok şiddetli olgularda ilk seçenektir,diğerlerinde ise diğer tedavilere yanıt alınamadıysa doktor tarafından önerilir. Bu ilacın da diğerleri gibi kesin çözüm olmadığı bilinmelidir. Teratojenik etkilerinden dolayı kullanan kadınların kesinlikle gebe kalması önerilmez,erkek hastaların kullanmasının anne karnındaki bebeğe veya sperm sayısına bir etkisi yoktur,kısırlık yapmaz. Karaciğer fonsiyonları ve kan yağları ( kolesterol,trigliserid vb.) üzerinde yan etkileri olabileceğinden riskli hastalarda başlanmaz. Ruhsal gerginlik,sıkıntı,içekapanıklılık vb yan etkiler depresyon öyküsü olanlarda daha sık rastlandığı için dikkatli olunmalıdır.

Doktor kontrolünde sürdürülen akne tedavisi ne kadar etkili olursa olsun yakınmaların tekrarlayabileceği akılda tutulmalı ve doktorun önereceği ürünler aralıklı da olsa kullanılarak tedavi idame ettirilmelidir.

Dr. Yeşim Tekin

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share