Cildinizin Düşmanı Güneş mi?

Derinizin yaşlanmasına neden olarak en büyük nedenin güneş olduğu kanıtlanmıştır.

Deri yaşlanması güneşe (% 80),yaşa (% 10),ve diğer nedenlere bağlı (yerçekimi,stres,sigara içimi,hormonal,genetik vs…) (% 10) olmak üzere üç ana nedenle oluşur. Deri yaşlanmasının en önemli nedeni güneş ışınlarıdır ki bu tür yaşlanma fotoyaşlanma olarak isimlendirilir. Fotoyaşlanma kronik olarak güneşe maruz kalan el üstleri ve yüzde belirgindir. Son yıllarda değişen sosyal eğilimler (sık sık tatile gitme,solaryuma girme) nedeniyle hem fotoyaşlanma hem de güneşe bağlı deri kanserleri artış göstermektedir.

Güneş ışınları zararlı mıdır?
Güneş ışınları derimizde güneş yanığı,güneş allerjisi,deri yaşlanması,kırışıklıklar,sarkmalar,damar genişlemeleri,kahverengi lekeler,tümör ve kanserlere yol açabilir. Güneş ışınları derideki bağışıklık sistemini de baskılamakta ve uçuk gibi infeksiyonlara da yol açabilmektedir.

Kimlerde deri kanseri oluşur?
Özellikle beyaz açık renk derili,mavi veya yeşil gözlü,sarı-kızıl saçlı,güneşte çok çabuk kızaran ve yanan,sürekli dışarıda çalışan (çiftçi,balıkçı) ve dışarıda spor yapan kişiler deri kanserleri için risk grubunu oluştururlar. Dünyaya saat 10 ile 16 arasında ulaşan güneş ışınları deri kanseri oluşturucu özelliktedir. Güneşe bağlı deri kanserleri hem normal deride,hem de benler üzerinde oluşabilir ve en sık yüz ve el üstlerinde görülürler.

Solaryum cildi yaşlandırıyor mu?

Prof. Dr. Emel Erkek

Total
0
Shares
Related Posts

BCG

Tüberküloz aşısı özel yöntemlerle zayıflatılmış olanı canlı “Mikobakterium Bovis” basillerini içeren bir aşıdır.
Total
0
Share