Çocuklarda Havlar Tarzda Öksürük Krup Belirtisi!

Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Peki krup nedir, nasıl tedavi edilir?

Krup ( laringotrakeal bronşit) üst hava yolunun viral enfeksiyonunun neden olduğu bir solunum enfeksiyonudur. Şişme normal nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Krup semptomları şunlardır:"Havlar tarzda"öksürük,stridor (tiz ve hırıltılı bir ses),ve boğukluk. Krup semptomları hafif,orta veya ağır semptomlar olabilir ve bunların durumu genellikle geceleri kötüleşir. Tek doz oral steroid hastalığı tedavi edebilir. Sometimes epinephrine is used in more severe cases. Nadiren hastane koşullarında tedavi gerekebilir.

Semptomlara neden olabilecek daha ciddi hastalıklar dışlandıktan sonra (örn. hava yolunda yabancı cisim) belirti ve semptomlara bakılarak krup tanısı konulur. Kan testleri,röntgen ve kültür gibi tetkikler çoğu zaman gerekli değildir. Krup sık görülen bir hastalıktır ve genelde yaşları 6 ay ile 5-6 yaş arasında değişen çocukların % 15’inde görülmektedir

Krup Belirtileri Nelerdir?

Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı,havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Öncesinde burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur,sesi boğuk,kabalaşmıştır. Gündüz iyi olan çocukta,solunum sıkıntısı birkaç gece boyunca görülebilir,giderek azalır.

Krup Neden Olur?

Krupta,büyük havayollarının iltihabi reaksiyonu ve mukus birikimi belirtilere yol açar. Nedeni virüslerdir. Küçük çocuklarda havayolları dar olduğundan solunum sıkıntısı belirtileri görülür. Aynı virüsü alan büyük çocukta ise sadece soğuk algınlığı belirtileri görülecektir.

Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Viral bir enfeksiyon olduğu için etkene yönelik bir tedavi yoktur. Ancak bazı uygulamalarla çocuğu rahatlatabiliriz. Bunlar arasında öncelikli olan nemli hava,buhar verilmesidir. Evde buhar makinesi yoksa,banyoda sıcak suyu açıp kapıyı kapatarak oluşan buharlı ortamda çocuğun 5-10 dakika kalması sağlanır. Serin gecelerde pencereyi açıp dışarının havasından nefes almasını sağlamak da rahatlatıcı olacaktır. Ateş varsa,ateş düşürücüler verilir. Dik pozisyonda otururken daha rahat nefes alacaktır. Ağlayıp heyecanlanınca solunum sıkıntısı artacağı için,öncelikle siz sakin olmalı,çocuğunuzun da sakinleşmesine yardımcı olmalısınız. Bol sıvı alması uygun olacaktır.

Bu ilk önlemlerle rahatlamayan daha ciddi vakalarda havayolundaki ödemi çözecek ilaçlar gerekli olabilir.

Krup Tekrarlar mı?

Bu tabloya yol açan çok sayıda virüs olduğundan krup tekrarlayabilir. Ancak bir çocuk sık sık krup geçiriyorsa,alerji veya reflüden kaynaklanan problemler için araştırılması gerekebilir.

Çocuğu Nasıl Koruyabiliriz?

Grip virüsü dışında krup etkenlerine karşı aşı yoktur. Çocuğu hasta kişilerden uzak tutma,erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırma önemlidir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Ses Kısıklığına Yol Açan 5 Neden

Kişinin sesinin her zamankinden farklı tonlarda, daha az ya da çatallaşarak çıkması olarak tanımlanan ses kısıklığına neden olabilecek onlarca faktör bulunuyor.

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu Hayatını Kaybetti

ALP Disiplini Milli Takım oyuncusu Aslı Nemutlu hafta sonu düzenlenecek Türkiye Gençler Kayak Şampiyonasına hazırlandığı Erzurum Konaklı kayak merkezinde dengesini kaybedip düşerek boynunu kırdı.

Hayatınız Tehlike Altında Olabilir

Cilt kanseri türlerinden en tehlikelisi olan melanom riski, hayati tehlike oluşturmakla birlikte küçük yaşta maruz kalınan bilinçsiz güneş ışığıyla doğru orantılı olarak artıyor.
Total
0
Share