Çocuklarınızın Sağlığına Zarar Verebilecek Kötü Alışkanlıklar

Çocuklar vücutları, yetenekleri ve diğer her şey hakkında nasıl hissedeceklerini sizin söylediklerinize ve yaptıklarınıza bakarak öğrenirler. Hareketlerinizi taklit etmeleri oldukça muhtemeldir.

Bunun yerine, pozitif davranışlar sergileyin ve sağlıklı davranışlarınızla örnek olun. İyi bir örnek teşkil etmek, çocuklarınızın mutlu olmasına ve sağlıklı bir kiloda kalmalarına yardımcı olacaktır. Öncelikle kendiniz bazı değişiklikler mi yapmalısınız? Hiç sorun değil, birlikte yapabilirsiniz.

Kendini Eleştirmek

Kendi görünüşünü eleştirmek, özsaygının kaç kilo olduğunuza veya pantolonun üzerinize olup olmadığına bağlı olması gerektiği mesajını verir. Çocuklar (özellikle kızlar), annelerinin söyledikleri şeyler tarafından etkilenebilirler.  Bu yüzden aynada gördüğü şeyi beğenmeyebilirler ve bu durum da yaşam boyu özsaygı sorunlarına ve kötü vücut algısına neden olur. Her iki faktör de çocuğunuzu yo-yo diyeti gibi sağlıksız alışkanlıklara itebilir veya tehlikeli beslenme bozuklukları riskini artırabilir.

Duygusal Beslenme

Üzgün olduğunuzda veya hayal kırıklığına uğradığınızda daha iyi hissetmek için yiyecekleri kullanıyorsanız çocuklarınıza sağlıksız mesajlar iletiyor olabilirsiniz. Bu şekilde onlara kendini iyi hissetmenin yolunun abur cuburdan geçtiğini göstermiş olursunuz. Bunun yerine, moraliniz bozuk olduğunda keyfinizi yerine getirmek için diğer yöntemlere başvurun. Çocuklarınızın, daha iyi hissetmek amacıyla yürüyüşe çıktığınızı veya arkadaşlarınızla konuştuğunuzu görmelerini sağlayın. Çocuklar sağlıklı ve sağlıksız alışkanlıkları benzer şekillerde edinirler.

Çok Fazla Mesajlaşma, E-mail Gönderme, Konuşma

Yemek masasında telefonunuzla oynuyorsanız çocuklarınıza bunu yasaklamak adil olmayacaktır. Ne yaptığınız ne söylediğinize oranla daha güçlü bir mesaj gönderir. Elektronik aletler hakkında ebeveynler de dahil olmak üzere herkesin bağlı kalacağı aile kuralları koyun. Ekran karşısında çok fazla zaman geçiren çocuklar sık sık uyku, okul performansı ve kilo problemleri yaşarlar. Fakat, akşam yemeğini ailesiyle birlikte yiyen çocuklar daha düşük obezite riskine sahiptir.

Yüzeysel ve Materyali Vurgulamak

Çoğu kız çocuğu giysi oyunu oynar. Fakat uzmanlar, pedikür partisini diğer kaliteli zamanlardan daha önemli hale getirme konusunda dikkatli olmanızı öneriyor. Sağlıklı alışkanlıkları daha çekici hale getirmek için ‘’kız kıza takılma’’ kavramını kullanın; yürüyüşe çıkın, ona bir spor öğretin. Bu şekilde güçlü, etkili ve aynı zamanda bir kız olabileceğini öğrenecektir. Aynı zamanda hareketli olmanın harika bir stres giderici olduğunu fark eder. Bunun yanı sıra, güzelliği hakkında övgülerde bulunurken zeki veya kibar olduğunu belirtmeyi de unutmayın.

Neşelenmek veya Daha İyi Hissetmek İçin Alkol Almak

İşte kötü bir gün geçirdikten sonra eve geldiğinizde ‘’Bir içkiye ihtiyacım var’’ derseniz, çocuklarınıza alkolün kendini iyi hissetmeyi sağladığını ve stresi giderdiğini göstermiş olursunuz. Aynı durum enerji almak adına tonlarca kahveye bel bağlama konusunda da geçerlidir. Bunların yerine, stresten kurtulmak veya enerji sağlamak için daha sağlıklı yöntemler bulun. Egzersiz, meditasyon veya rahatlatıcı bir hobi edinerek tüm ailenizi dahil edin. Hepsi rahatlamak veya enerji depolamak için iyi yöntemlerdir.

Her Şeyi Yarış Haline Getirmek

Çocuğunuza diğer çocukların (komşu çocukları, sınıf arkadaşları, kardeşler) daha atletik olduğunu söylemek iyi bir motive etme yöntemi değildir. Bunun yerine, olumlu pekiştirme yöntemini deneyin. Elinden gelenin en iyisini yaptığında çocuğunuzu övün. Dışarda olmanın veya kendisiyle yarışmanın eğlenceli taraflarına ve performansındaki ilerlemelere odaklanmasına yardımcı olun. Aynı zamanda, istekli olduğu bir spor bulmayı teklif edin ve alıştırma yapmasına yardımcı olun. Son olarak; her gün hareket etmeniz gerektiğinden ve bunun sizi ne kadar iyi hissettirdiğinden bahsedin.

Sürekli Tartışmak, Kavga Etmek

Eşinizle sürekli tartışıyorsanız çocuklarınız bu şekilde davranmanın sorun olmadığını öğrenirler. Stres çoğunlukla tartışmaların tetikleyicisidir. Stresle iyi bir şekilde başa çıkabiliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise, bazı stres yönetimi tekniklerini araştırabilirsiniz. Kavga etmek sizi en başta iyi hissettirebilir, fakat sonradan daha kötü hissetmenize yol açacaktır. Ayrıca, tartışmalar yüzünden oluşan stres çocuklar üzerinde olumsuz bir etki gösterir. Olumsuz stresin obezite riskini artırdığı ortaya konmuştur.

Dedikodu Yapmak

Başka birinin görünümünü veya hareketlerini eleştirmek düşük özsaygının bir işareti olabilir. Dedikodu yapmak üzere misiniz? Durun. Kendinize, bunun için iyi bir sebep olup olmadığını sorun. Büyük ihtimalle bunu alışkanlık yüzünden yapacaksınız, bu nedenle yapmamayı seçin. Aynı durum, neşelenmek için Hollywood dedikodu TV programlarından ve dergilerinden keyif almak için de geçerlidir. Bunun yerine, televizyonu kapatın, dergiyi bırakın ve çocuklarınıza nasıl rahatlayıp yeniden enerji depolamaları gerektiğini gösterin. Bisiklet sürmek veya seksek oynamak için tüm aile bireylerini dışarı çıkarın.

Kendini Yakalamak

Kendinizi, çocuklarınızın etrafında olumsuz davranırken bulursanız bunu göz ardı etmeyin ve fark etmemiş olmalarını umun. Dikkatleri hatanıza çekin ve bunu çocuklarınıza ders vererek kullanın. Bu duruma çocuklarınızı da dahil edin ve hata yaptığınızda sizi uyarmalarınızı isteyin. Muhtemelen hatayı tekrarladığınızda bunu dile getirmekten mutlu olacaklardır ve siz de hatalarınızın daha çok farkına varabilirsiniz. Araştırmalara göre, sağlıklı seçimleri konusunda birbirini destekleyen aileler daha başarılı olmaktadırlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Ergenlik Erken Başladığında

Ergenlik değişimleri, beyin seks hormonlarının üretimini tetiklendiğinde başlar. Fiziksel değişimler tahmin edilebilir bir düzene göre gelişse de her çocuk ergenliği kendine özgü bir hızda geçirmektedir.
Total
0
Share