CyberKnife Sistemi Nasıl Çalışıyor?

CyberKnife Radyocerrahi Sistemi, ana olarak 6 eklemli bir endüstriyel robot üzerine yerleştirilmiş 140 kg. ağırlığında 6 MV X-ışını üreten lineer hızlandırıcı ve 6 yönde hareket edebilen robotik hasta yatağından oluşuyor.

CyberKnife Radyocerrahi Sistemi,ana olarak 6 eklemli bir endüstriyel robot üzerine yerleştirilmiş 140 kg. ağırlığında 6 MV X-ışını üreten lineer hızlandırıcı ve 6 yönde hareket edebilen robotik hasta yatağından oluşuyor. Robot hassasiyeti 0.2 mm. Klasik SRC metotlarından farklı olarak CyberKnife,görüntüleme ile hedefin yerini belirleme ve kılavuzluk yapan sistemle bilgisayar kontrollü robot sistemini birleştirerek,tümörlerin hassas bir biçimde ışınlanmasını sağlıyor.

Uygulama nasıl yapılıyor?

CyberKnife,hastanın yüzüne plastik maske yerleştirilerek,hastaya cerrahi girişim yapılmadan uygulanıyor. Şöyle ki;hasta,tedavi sırasında 6 boyutlu olarak hareket edebilen robot kontrollü bir masada yatıyor. CyberKnife’ta,tümörün yerini belirleyip takip eden ve gerektiğinde,tümör hareketi olursa değişiklikleri izleyip hasta pozisyonunu değiştiren bir görüntü yakalama sistemi kullanılıyor. Bu sistem sayesinde solunumla yer değiştiren akciğer ve karaciğerdeki tümörler hassas bir şekilde SRC/SRT ile tedavi edilebiliyor. Bu tedavi sırasında hastanın nefesini tutması ya da düzenli olarak soluması da gerekmiyor. Sistem hastanın tedavi öncesi alınan Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans görüntülerini,tedavi sırasında alınan anlık görüntülerle karşılaştırıyor. Buradan elde edilen tümör koordinatları anlık olarak bilgisayarlar yardımıyla değerlendirilerek radyasyon dozu ayarlanıyor. Bu şekilde hastanın küçük hareketlerine karşı tedavinin etkilenmemesi sağlanıyor. Tedavi tümörle sınırlı kalırken,çevre sağlıklı dokulardaki hasarda en aza indiriliyor. Bilgisayar kontrollü robot teknolojisi kullanan CyberKnife Sistemi’nde,tedavi cihazı hasta etrafında dönerek ve yüzlerce açıdan ışınlayarak tedaviyi tamamlıyor. Hedeflerin ışınlanmasındaki doğruluk 0.95 mm. kadar oluyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Migreni Tetikleyen Faktörler

Migreni tetikleyen faktörler neler? Çikolata aslında migren ağrılarını artırmıyor mu? 'Migren günlüğü'nün tedavideki yeri nedir?

Her Öğünde C Vitamini Şart

Şeker hastaları her gün taze sebze ve meyve, tahıl ve et grubundan tüketirse yetersizlik oluşmaz. Özellikle her öğünde C vitamin kaynağı besinlerin alınması gereklidir.
Total
0
Share