Depresyon daha çok kadınlarda mı görülüyor?

Depresyon daha çok kadınlarda mı görülüyor?

Tüm çalışmalarda kadınlarda depresyon yaygınlığı 1.5-3 kat daha fazla bulunmuştur. Türkiyedeki 7000 kişilik bir çalışmada bu oran 2.5 olarak bulunmuştur. Yine bir çalışmada kadınlar kişiler arası ilişkileri stres kaynağı olarak gösterirken erkekler parasal/iş konularını stres kaynağı olarak tanımlamışlardır. Evli ve hiç boşanmamışlarda risk düşük iken sürekli evlilik sorunu yaşayanlar ve boşanmışlarda depresyon riski daha yüksek bulunmuştur.

Ev kadını çalışan kadın arasındaki farka vurgu yapan fazla bir çalışma yoktur. Bazı çalışmalarda kadının toplumdaki yerinin depresyona zemin hazırladığı öne sürülmüştür. Kadınların toplumsal cinsiyet rolleri gereği başkalarına daha fazla destek ve bakım sağlama,daha empatik olma veya çalışan kadın,ev kadını,eş,anne gibi çoğul rolleri aynı anda idame ettirme gibi özelliklerine dikkat çekmektedirler. Ayrıca kadınların halen erkeklerden daha düşük ücretle çalıştığı ve kazandığı parayla ilgili kontrollerinin azlığı unutulmamalıdır.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6'dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.

Tüp Bebek Yönteminin Tarihsel Gelişimi

1970'li yılların sonlarında ilk kez dünyanın gündemine oturan tüp bebek ve yardımcı üreme teknikleri çocuk sahibi olmayı isteyen ancak değişik nedenler ile bu olanağa sahip olmayan milyonlarca çift için umut kapısı olmuştu.

Hiç Spor Yapmayanlara Formül

“Haftada 5 Gün 30 Dakika”. Daha önce hiç spor yapmayan kişiler, kalp kontrolünden geçtikten sonra haftada beş gün en az yarım saat veya haftada 3 gün 1 saat orta tempoda egzersiz yaparak spora başlayabilirler.
Total
0
Share