Depresyon daha çok kadınlarda mı görülüyor?

Depresyon daha çok kadınlarda mı görülüyor?

Tüm çalışmalarda kadınlarda depresyon yaygınlığı 1.5-3 kat daha fazla bulunmuştur. Türkiyedeki 7000 kişilik bir çalışmada bu oran 2.5 olarak bulunmuştur. Yine bir çalışmada kadınlar kişiler arası ilişkileri stres kaynağı olarak gösterirken erkekler parasal/iş konularını stres kaynağı olarak tanımlamışlardır. Evli ve hiç boşanmamışlarda risk düşük iken sürekli evlilik sorunu yaşayanlar ve boşanmışlarda depresyon riski daha yüksek bulunmuştur.

Ev kadını çalışan kadın arasındaki farka vurgu yapan fazla bir çalışma yoktur. Bazı çalışmalarda kadının toplumdaki yerinin depresyona zemin hazırladığı öne sürülmüştür. Kadınların toplumsal cinsiyet rolleri gereği başkalarına daha fazla destek ve bakım sağlama,daha empatik olma veya çalışan kadın,ev kadını,eş,anne gibi çoğul rolleri aynı anda idame ettirme gibi özelliklerine dikkat çekmektedirler. Ayrıca kadınların halen erkeklerden daha düşük ücretle çalıştığı ve kazandığı parayla ilgili kontrollerinin azlığı unutulmamalıdır.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Kimyasal Peelingte İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Günümüzde insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için kozmetik uygulamalara sıkça yönelmektedir. Kimyasal peeling kozmetik olarak kabul edilen sorunların giderilmesi yanı sıra tedavi amaçlı da kullanılabilen oldukça etkili bir yöntemdir.

Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen 7 Yanlış

Epilepsi hakkında toplumda “doğru” bilinen “yanlış”lar, hastaların sosyal yaşamını kabusa dönüştürüyor. Yapılan hatalı uygulamalar, ortaya çıkan tablonun daha da ciddileşmesine yol açabiliyor.
Total
0
Share