Dikkat!Uykuda nefesiniz duruyor olabilir.

Uykuda solunum durması ya da yavaşlaması olarak açıklanabilen uyku apnesi hastalığı;

Uykuda solunum durması ya da yavaşlaması olarak açıklanabilen uyku apnesi vücuttaki oksijen seviyesini düşürerek derin olan uykuyu yüzeyselleştiriyor. Gece derin uyuyamıyorsunuz,bunun sonucunda da sabah zor uyanıyorsunuz ve gün içinde uykunuz geliyor.

Uyku apnesinin neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluk,gün içinde kişinin sık sık uykusunun gelmesine neden oluyor. Kişi uyuyamadığında dikkati dağılıyor,sinirleri geriliyor. Bu da agresif olmasına,trafikte ya da iş yerinde çeşitli kazalara yol açıyor.

Uyku apnesi kişiyi doktora getiren şikayetlerin başında horlama gelmektedir. Hava yolunda tıkanma ve daralma yaşanması,hava yolunun çevresindeki yumuşak dokuların titremesine ve küçük dilin sallanmasına neden oluyor. Bunlar sallandıkça ve titredikçe dışarıya kaba bir gürültü (horlama sesi) çıkıyor. Bu da çevreye rahatsızlık veriyor.

Uyku apnesi uykuda öldürebiliyor!
Oksijen yetersizliği en fazla hipertansiyona neden olmaktadır.Hipertansiyonun ötesinde bu insanlarda,kalp atışlarında bozukluk olabiliyor. Felçler,hatta uykuda ölümler görülüyor. Aritmiler ortaya çıkıyor. Uyku kalitesi bozulduğunda gece iyi uyuyamayan kişi eğer öğrenciyse derslerinde,çalışan ise iş yaşamında başarılı olamıyor. Kaliteli uyuyamayanlarda kişilik değişikliği meydana geliyor. Kızgın,bazen depresif eğilimli kişilik farklılıkları görülüyor. Araç kullanırken uykuya dalabiliyor,bunun sonucunda da kazaya neden olabiliyor.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

%100 Doğadan Antioksidanlar

Antioksidan vitamin ve mineraller ise serbest radikallerden kurtulmanızı sağlarlar. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir ve siz de yazı daha zinde karşılarsınız.
Total
0
Share