Bol Protein ve Güçlü Saçlar

Güçlü saçlar için bol proteinli beslenin.
Güzel ve bakımlı saçlar için sık sık fön çektirmek,boyamak ve farklı şekillendiriciler kullanmak gerekiyor,fakat tüm bu işlemler saçı zarar verir. Hemen her yetişkinde ortalama 100-150 bin adet saç bulunur ve bunlar ayda ortalama 1 santim uzar. Saçlarımız büyüme,gerileme ve dinlenme olarak 3 evreden oluşan bir döngüde yaşamını sürdürüyor.

Her bir saç teli için büyüme evresi ortalama 4 yıl. Ancak bir kısım saç telleri büyürken,bir kısmı da yaklaşık 3 ay süren dinlenme evresinde oluyor. Saçın doğal döngüsü gereği son evreye giren saçlar dökülüyor. Sağlıklı bir kişinin günde 50 ila 100 tel saçı dökülür. Eğer sayı bundan fazlaysa bir sorun var demektir.

Birçok hastalık ve hormonal,metabolik,besinsel etkiler ile saç dökülmesi oluşabiliyor. Bazen sadece kullanılan ilacın kesilmesi bile saç dökülmesinde çözüm olabiliyor. Ya da hastanın aşırı diyet yaptığı tespit edilirse,protein ve vitaminden zengin beslenmesi öneriliyor.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye'de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4'te birini aldıklarını gösteriyor.

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Genelde anne adaylarının hele de çalışıyorlarsa farklı farklı hastanelerde doktor doktor gezip, tek tek görüş toplama şansı olmuyor.Sizin için biz sorduk hekimlerimiz cevapladı.
Total
0
Share