Dondurma İyi Bir Tercih Ama O Kadar Riskli

Yaz aylarında artan sıcaklıklarda tercih ettiğimiz yiyecekleri seçerken dikkatli olmalıyız.

Yaz aylarında artan sıcaklık insanlar üzerindeki olumsuz etkiler bırakabilir. Günlük su tüketiminin 1.5 litre olduğunu,Adana gibi sıcak ve nemli bölgelerde bu miktarın 2-2.5 litreye çıkartılması gereklidir. Terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları,gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları,ayran,bitkisel çaylar ve kompostolar tercih edilmelidir. Eğer kişinin herhangi bir hastalığı yok ise enerji ihtiyacını mevsim meyveleri olan karpuz,çilek,kiraz,üzüm gibi meyvelerden karşılayabilir. Vitamin ve lif açısından da zengin olan bu meyveler aynı zamanda mineral açısından zengin olduğundan,terle birlikte atılan minerallerin yerine konulmasına yardımcı olur. Salatalık,domates gibi hafif gıdalar tüketmek,kilo kontrolünü sağlamaya da katkı sağladığından öğünlerde mutlaka bulundurulmalıdır.

Öğünlere Özen Göstermeli
Vücudun su kaybetmesi halinde,yeterli sıvı alınmadığında,böbrek ve tansiyon hastalıkları daha sık görülür. Öğün atlatmamaya özen gösterilmeli,3 ana öğün mutlaka tüketilmelidir. Mümkünse ara öğünler de eklenerek kişilerin öğünlerde fazla yemek yemesi engellenmelidir. Yaz aylarında yağlı,kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine,fırınlanmış,ızgara veya haşlama besinler tercih edilmelidir. Yağsız kırmızı et haftada 1-2 defa olmak üzere balık,tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından önemlidir.

Sütlü Tatlılar Sağlıklı Ama Riskli
Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan,iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir. Bu yüzden tüketilen dondurmanın güvenilir bir marka ve uygun muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmeli. Son zamanlarda gıda zehirlenmeleri en sık aldığımız şikayetler arasında yer alan gıda zehirlenmelerine de ayrıca dikkat edilmelidir.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts

Erkeklerde Ses Kalınlığına Dikkat!

Erkekler sigara nedeniyle sesleri kalınlaştığında daha karizmatik olarak algılandıklarını düşündükleri için doktora kolay kolay başvurmuyor. Muayene olmaya karar verdiklerinde ise teşhis çoğu zaman ileri evre ‘gırtlak kanseri’oluyor!

Çocuğunuzun Önünde Tartışmayın

Her ailede tartışma olur. Tartışma yaşanmayan ailede çocuklar, tartışmanın ne olduğunu bilmez ve kendilerini korumada zorlanırlar. Tartışmanın kendisi değil niteliği önemlidir.
Total
0
Share