Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik sinir hastalığı bacaklarda ağrı, uyuşma, iğneleme ve keçeleşme ve ayak, bacak ve parmak uçlarında duyu kaybına neden olabilir.
Şeker hastalığına bağlı sinir dokusu bozulması,şeker düzeyi iyi kontrol edilmeyen hastalarda yıllar içersinde sinir sistemi bozuklukları gelişebilir ki,buna diyabetik nöropati denir.

Nöropati Nelere Sebep Olur?
Nöropati,ellerde,ayaklarda,mide barsak sisteminde,idrar,dışkılama ve cinsel fonksiyonlarda,tansiyon,kalbin çalışması ve terlemede bozukluklara neden olabilir. Bunlardan en önemlisi ayak sinirlerinde ortaya çıkar. Ayağın dokunma,ağrı,hareket,ısı düzenleme fonksiyonları bozulabilir. Ağrı ve dokunma hissinin azalması ayak yaralanmalarına neden olmakta,bu yaralarda infeksiyon ortaya çıkmakta ve tedavisi zorlaşmaktadır. Nöropati gelişen hastalar ayak bakımını çok dikkatli yapmalıdırlar. Ağrı,yanma ve uyuşma yakınmaları bazan insülin tedavisi ve çok iyi kan şekeri kontrolü ile kaybolabilmektedir ki,doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Diyabet Hastalığı ile İlgili Diğer Makaleler

Prof. Dr. Yavuz Baykal

Total
0
Shares
Related Posts

%100 Doğadan Antioksidanlar

Antioksidan vitamin ve mineraller ise serbest radikallerden kurtulmanızı sağlarlar. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir ve siz de yazı daha zinde karşılarsınız.

MACS Lift Tekniği ile Yüz Germe

Orta yaş grubu ve çok fazla sarkmanın sözkonusu olmadığı hastalarda klasik yüz germe ameliyatına göre daha az kesi yapılarak, daha kısa sürede yüz germek mümkün.
Total
0
Share