Diyabetin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Şeker hastası olarak yaşanan yıllar geçtikçe, bu hastalığın neden olduğu ek sorunlar (komplikasyonlar) da artmaktadır.

İyi tedavi edilmeyen şeker hastalığı insan vücudunda önemli hasarlara neden olmaktadır. Bu hasarlar en çok aşağıdaki organlarımızı etkiler.

 • Küçük ve büyük damar bozuklukları
 • Göz bozuklukları
 • Sinir bozuklukları (nöropati)
 • Böbrek bozuklukları
 • Damar Sertliği

Küçük ve büyük damar bozuklukları

Şeker hastalığı,iyi takip ve tedavi edilmediğinde yıllar içinde çeşitli organların ve sistemlerin çalışmasını etkileyebilmektedir. Bunlar arasında küçük (kılcal) damar sistemi ve büyük damar sistemi hastalıkları önemlidir. Küçük damar bozukluklarının en sık ve belirgin olarak görüldüğü yerler;

 • Böbreklerdeki kılcal damar hasarına bağlı bozukluklar (nefropati)
 • Gözün damar tabakası olan retina’nın bozuklukları (retinopati)
 • Çevresel sinirlerde görülen bozukluklar (nöropati) dır.

Ortaya çıkan büyük damar bozuklukları (damar sertliği) sonucu;

 • Kalbi besleyen damarlardaki (koroner damarlar) olaylar
 • Beyin damarlarında tıkanma ve kanamaya bağlı olaylar
 • Bacak ve ayak damarlarındaki tıkanmalara bağlı olaylar.
Şeker hastalığına bağlı kronik olaylar,yıllar içinde çok yavaş olarak ilerlediğinden,erken dönemlerde hiçbir belirtiye neden olmaz ve hastalarca önemsenmez. Komplikasyonlar ortaya çıktığında ise çoğu zaman tedavi yönünden yapılabilecek girişimler sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları tanıdan itibaren yakınmaları olmasa da kontrollerini aksatmamalıdırlar. Şeker hastalarında kronik komplikasyonların ortaya çıkışı ile kan şekeri kontrolünün yakın ilişkisi vardır. Kan şekeri daha iyi kontrol edilen şeker hastalarında,şeker hastalığına bağlı damar,göz,böbrek ve sinir bozuklukları çok daha geç ortaya çıkar daha hafif seyreder. Kan şekeri kontrolü yanında,yüksek tansiyon,kolesterol ve trigliserid değerleri diyette önem taşır.

Diyabet Hastalığı ile İlgili Diğer Makaleler

Prof. Dr. Yavuz Baykal

Total
0
Shares
Related Posts

Mide Şikayetlerini Azaltmanın Yolları

Bahar sonu ve yaz başlangıcı mide sorunları yaşayanlar için en sancılı dönem. Öyle ki yıl içinde hastaneye başvuranların yaklaşık yüzde 25'i mide ve bağırsak sorunları yaşarken, mevsimsel geçiş dönemlerinde bu şikayetler 3 kat artıyor.

Cerrahın Sağ Kolu: 3 Tesla MR

3 Tesla MR, ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı. Tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi, beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle, tümörün temizlenmesine yardımcı oluyor.

Mide Balonunun Yan Etkileri Var Mı?

Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saate bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır.
Total
0
Share