Diyabetli çocuk çikolata tüketebilir mi?

Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Serap Semiz çocuklarda diyabetle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Serap Semiz çocuklarda diyabetle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Diyabetli çocuk çikolata tüketebilir mi,beslenmesi nasıl olmalı?
Diyebetli çocuğa yaş,cins ve kilosuna göre hesaplanan günlük kalori miktarını içeren bir beslenme modeli uygulamalıdır. Günlük alınan kalorinin % 50′ sini karbonhidrat,% 30′ unu yağ,%15-20′ sini proten oluşturmalıdır. Kompleks karbonhidrarlar tercih edilmeli,çünkü basit şekerler kan şekerini hızla yükseltir. Çikolata basit şeker yani bakkal şekeri içeren bir gıdadır ve hızla kan şekerini yükseltir ve bu nedenle tüketilmemelidir.

Bir çocuğun diyabetli olduğunu kaç yaşından sonra,hangi belirtilerden anlayabiliriz?
İki yaşın altında diyabet görülme oranı azdır. En sık ilkokula başlama ve ergenlik döneminde gözlenmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Çok su içme,çok idrara çıkma,yemek yemesine karşın kilo kaybı,idrar kaçırma ve bu bulgular erken farkedilmez ise sık soluma,bilinç bulanıklığı ve koma tablosu şekinde belirtileri vardır.


Tip 1 diyabetin diğer diyabet çeşitlerinden farkı nedir?

Tip 1 diyabet çocukluk çağında en sık görülen diyabettir. İnsülin eksikliğine bağlı gelişir. Semtomların başlaması ile tanı arasında süre yaklaşık 1 aydır. Tip 2 diyabette insülin eksikliği değil,etkisizliği söz konusudur. Yavaş seyirlidir ve sıklıkla obezite ile ilişkilidir. Çocuklarda Tip 2 diyabet enderdir.

Diyabet hastası bir çocuğun yaşamı nasıldır? Ailenin-okulun rolü nedir?
Diyabet tedavisinin kuralları vardır. Kurallara uyulduğu durumda sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir. Diyabetik beslenme biçimi,insülin tedavisi ve egzersizin birlikte uygulanması gerekir. Aile,çocuk ve öğretmen diyabet konusunda eğitilmelidir. Diyabetli çocuk insülin kullandığı için zaman zaman hipoglisemi ( kan şekeri düşüklüğü) yaşayabilir. Bu nedenle hipoglisemi acil tedavisi konusunda çocuğun çevresindekilerin de eğitilmiş olması gerekir.

Prof. Dr. Serap Semiz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share