Dizüstünde ‘yanma’ tehlikesi

Laptopların çok uzun süre dizlerin üstünde kullanılması bacaklarda kalıcı kızarıklıklara neden olabiliyor.

Laptopların çok uzun süre dizlerin üstünde kullanılması bacaklarda kalıcı kızarıklıklara neden olabiliyor.

İsviçreli araştırmacılar dizüstü bilgisayarların uzun süreli deriyle teması halinde ciltte kalıcı lekeler meydana getirebileceğini açıkladı. Basel Üniversite Hastanesi’nde görevli Dr. Andreas Arnold ile Dr. Peter Itin,dizüstü bilgisayarların yol açtığı ısının deriyle uzun süre teması halinde cilt kanseri yaşanabileceği uyarısında bulundu. Doktorlar durumu "kızarmış deri sendromu"olarak niteledi.

İsviçreli araştırmacıların Amerikan "Paediatrics"dergisinde yayımladıkları makalede 12 yaşındaki bir çocuğun sol dizindeki lekelere dikkat çekildi. Bu örnekte çocuğun aylarca günde 2-3 saat sol dizine temas eden dizüstü bilgisayarıyla oyun oynadığı ve deride kalıcı koyu lekeler ortaya çıktığı belirlendi. Henüz dizüstü bilgisayara bağlı cilt kanseri vakasıyla karşılaşılmadığı ama böyle bir riskin var olduğuna dikkat çekildi.
Kullandığı bilgisayarın sol tarafı çok ısınsa da,bunu dikkate almadığı öğrenilen çocuğun bacağının renginin değiştiği kaydedildi Bilgisayarın altından yayılan sıcaklığın 52 dereceyi bulabileceği ve cilt kanserine bile yol açma ihtimali bulunduğu belirtiliyor.

Birçok bilgisayar üreticisi,artık kullanım klavuzlarına dizüstülerin bacakların üzerinde uzun süre durmasıyla zarar verebileceği bilgisini ekliyor.

Yapılan araştırmalara göre,bu aşırı sıcaklık,erkek kullanıcıların sperm üretimini azaltıp,kısırlığa bile yol açabiliyor. Çocuğun bacaklarındaki bu renk değişiminin zararsız,ancak kalıcı olduğu açıklandı.

Dizüstü bilgisayarlarla uzun süre çalışılacaksa bir masa veya sehpa üzerine konması ya da piyasada çeşitli örneklerine rastlanan portatif laptop altlıkları kullanılması tavsiye ediliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Anal Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Anal Fissür makat bölgesinde (anus) oluşan çatlaklardır. Çatlakların en önemli nedenleri ise aşırı ve uzun süre kabızlık,ıkınma,normal doğum ve düzensiz barsak alışkanlıklarıdır.
Total
0
Share