Çocukları Hastalıklardan Doğal Yöntemlerle Koruyun

Üst solunum yolu hastalıkları çocuklarda erken ve etkili tedavi edilmediğinde ateş ve orta kulak enfeksiyonu gibi ciddi hastalıklara neden olabilir aileleri doktora sormadan antibiyotik kullanmamaları yönünde uyarıyor.

GELİŞİ GÜZEL İLAÇ VERMEYİN: Çoğu virüstük enfeksiyonda ateş olmadıkça karma grip şuruplarının ve şiddetli uykuyu bölecek kadar öksürük olmadıkça öksürük şuruplarının verilmesi gerekmez. Doktora danışmadan gereksiz antibiyotik kullanımı,mikroplarda antibiyotiğe karşı direnç kazandırdığı gibi,karaciğer ve böbreklere ek yük getiriyor ve uzun vadede bu organlarda hasar oluşmasına yol açabilir.

EVDE SİGARA İÇMEYİN:Sigara içilen evlerde basit virüstük enfeksiyonların zatürree,orta kulak iltihabı,astım ya da bronşite dönüşme olasılığı sigara içilmeyen evlerde yaşayan çocuklara göre daha yüksektir.

SOĞUK BUHAR UYGULAYIN: Soğuk buhar mümkün değilse banyoda en sıcak suyu açıp,çocuğunuzla beraber en az 15 dakika buharlı ortamdan yararlanın.Çocuğunuzu balkona çıkartarak bir süre soğuk hava solumasını sağlayabilirsiniz.

YATAĞIN ŞİLTESİNİ YÜKSELTİN: Çocuğunuz yatarken tıkanıklığı ve öksürüğü artıyorsa mutlaka burun damlasını damlatın. Ayrıca baş ve gövdesinin yükselmesi için yatağın şiltesini en az 30 derece yükseltin.

BOL BOL SIVI İÇİRİN:Taze sıkılmış portakal suyu ve bitki çayları öksürüğün yumuşamasında etkili olan sıvılardan. Çocuğunuz bir yaşından büyükse ıhlamur,ada çayı veya kuşburnu çayını günde 3 kez yarım çay bardağı içirmenizde fayda vadır.

BURUN SALGISINI TEMİZLEYİN:Burun salgısını temizlemek için "basit aspiratör"denilen vakumlu cihazlardan da kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun burnunu serum fizyolojik,deniz suyu,okyanus suyu içerikli damla ve spreylerle açabilirsiniz.

AZ VE SIK BESLEYİN:Bazen üst solunum yolu enfeksiyonlarına ishal ve kusma eşlik ediyor. Patates,muz,pirinç lapası ve şeftali gibi besinlerle çocuğunuzu az ve sık besleyerek,ilaç vermeden kusma ve ishalin üstesinden gelebilirsiniz.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Stres Kalp Krizini Tetikler mi?

Kalp hastalıklarında en önemli faktörün genetik hikâyedir. Damar sertliği öyküsü olanların 35 yaşından sonra mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran 10 önemli neden.

Kırmızı Et Yemek Kanser mi Yapıyor?

Non Hodgkin lenfoma lenfatik sistemin Hodgkin hastalığı dışında kalan kanserleridir. Hayvansal yağlar, kırmızı etin NHL sıklığını artırdığı buna karşı sebze ve meyve ağırlıklı beslenenlerde lenfoma görülme oranının daha düşük olduğu saptanmıştır.
Total
0
Share