Doğumda Kullanılan Bölgesel Anestezi Nedir?

Bölgesel anestezi, normal vaginal doğumda kullanılabileceği gibi sezaryen operasyonu esnasında da uygulanabilmektedir.

Bölgesel anestezi epidural,spinal ve kombine epidural + spinal anestezi yöntemleridir.Bunlar,hastaya,sırtında yer alan spinal kord ve sinirlerin içinde bulunduğu keseye ya da kese dışındaki alana anestezik madde enjekte edilmesine göre farklılıklar gösterir. Hasta için en uygun olanına anestezi uzmanı doktor karar verir.

Bölgesel anestezi,normal vaginal doğumda kullanılabileceği gibi sezaryen operasyonu esnasında da uygulanabilmektedir.

Bölgesel anestezinin kendine özgü bazı avantajları bulunmaktadır. Hasta hem ağrı duymayacak,hem uyanık olacak bbğinin doğduğu o müthiş a’na bizimle birlikte şahit olabilecektir,bunların yanında hava yolu açık olduğu için yani herhangi bir tüp uygulamasına gerek olmayacağı için kendi solunumunu sağlayıp gülüp konuşabilecektir .Bir diğer avantajı da operasyon bittikten sonra hastanın ilk 3-4 saat boyunca bu anestezinin etkisinde olmasından dolayı ağrı hissetmemeye devam edecek ve operasyon odasından yatağına gülümseyerek gelebilecek olmasıdır.. Hasta,vücudunun hissiz olan kısımlarını yeniden hissetmeye başladığında ise daha önceden yerleştirilmiş olan kataterler yardımıyla ağrı kesici ilaçlarını buradan kendi kontrolünde olmak kaydıyle bir ağrı kesici pompa ile devam ettirebilmektedir. Bu da hastaya ameliyat sonrası konfor sağlamaktadır.

Her girişimin komplikasyonları olabileceği gibi bölgesel anestezinin de nadir de olsa yan etkileri ya da komplikasyonları olabilir. Titreme,tansiyon düşmesi,nefes darlığı,sırt ağrısı,baş ağrısı gibi durumlar olabilir. Büyük komplikasyonlar (sinir hasarı,felç ya da infeksiyon vs) ise oldukça nadirdir.

Her durumda gebeler bu anestezi şekline karar vermeden önce,mutlaka anesteziyolog hekimlerin değerlendirme ve görüşlerini almalıdırlar.

Dr. Evrim Aksoy

Total
0
Shares
Related Posts

Adiana

Adiana sistemi kadınlar için sürekli doğum kontrolü türlerinden biridir. Sistem fallop tüplerine yerleştirilen iki silikon parçadan oluşur. Bu parçalar vajina yoluyla takılır ve böylelikle herhangi bir insizyon gerekmez.

Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı) Nedir?

Aynı zamanda indüksiyon doğumu olarak bilinen doğum indüksiyonu, hamilelik sırasında doğum sancıları kendiliğinden başlamadan önce rahim kasılmalarının harekete geçirildiği bir prosedürdür. Başarılı bir doğum indüksiyonu vajinal doğuma yol açar.
Total
0
Share