Düşük Tehditi (Abortus İmminens) Nedir?

Düşükler gebeliklerin en sık karşılaşılan komplikasyonudur.

Gebeliklerin en az %15’inde meydana gelir. Anne yaşı ile değişiklik göstermekle birlikte 45 yaşından büyük kadınlarda bu oran %50’den fazla,20 yaşın altındaki kadınlarda ise %12 civarında bildirilmektedir. Daha önceden düşük yapmış kadınlarda risk artmaktadır. 3 ve daha fazla sayıda düşük yapan kadınlarda tekrar düşük yapma riski %50’lere ulaşmaktadır.

İlk üç ayda görülen düşüklerin %60’ında kromozom anormallikleri bulunmaktadır.

Gebeliğin ilk yarısında vaginal kanamalar geleneksel olarak düşük tehditi olarak kabul edilir.

Gebeliğin erken aylarında lekelenme ya da kanama oldukça sık görülür bu oran yaklaşık %25 dir. Parlak kırmızıdan kahverengi lekelenmeye kadar giden farklı türde kanamalar görülebilir. Kanama ya da lekelenmeye alt bel ağrıları ve rahim kasılmaları eşlik edebilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında muhakkak ultrasonografik muayene yapılmalı,kanamanın nedeni ortaya konulmalıdır.

Düşük tehditi durumunda gebeye yatak istirahati,bol su içmesi ve cinsel ilişkiden kaçınması tavsiye edilir. Progesteron içeren haplar destek olarak verilebilir. Tüm bunlara rağmen bilimsel veriler düşüğü önlemenin kesin bir çaresinin bulunmadığını göstermektedir.Bu nedenle hekim takibinde kalmak ve düzenli ultrasonografik inceleme en doğru yaklaşım şeklidir.

Dr. Evrim Aksoy

Total
0
Shares
İlişkili Yazılar

Annenin Depresyonu Bebeği Etkliler mi?

Bir bebek sahibi olmak şüphesiz hayatın en heyecan verici aşamalarından biridir. Çiftin birlikteliklerinin meyvesi olarak aileye yeni bir renk getirecek olan bebeği beklerken,anne adaylarının zihninde birçok soru canlanır.
Devamı...

Rahim Kaçkını Bebekler: Dış Gebelik

Gebelik beklentisi olan kadınlar için adet gecikmesi ve gebelik testinin pozitif olması hayallerinin gerçek olması demektir. Oysa rahim kaçkını bebekler de olabilir.

Hamilelik Döneminde Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi anneliğe adım attığınız bu yolculukta da çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için hamilelikte beslenme büyük önem taşır.
Total
0
Share