Düşük Tehditi (Abortus İmminens) Nedir?

Düşükler gebeliklerin en sık karşılaşılan komplikasyonudur.

Gebeliklerin en az %15’inde meydana gelir. Anne yaşı ile değişiklik göstermekle birlikte 45 yaşından büyük kadınlarda bu oran %50’den fazla,20 yaşın altındaki kadınlarda ise %12 civarında bildirilmektedir. Daha önceden düşük yapmış kadınlarda risk artmaktadır. 3 ve daha fazla sayıda düşük yapan kadınlarda tekrar düşük yapma riski %50’lere ulaşmaktadır.

İlk üç ayda görülen düşüklerin %60’ında kromozom anormallikleri bulunmaktadır.

Gebeliğin ilk yarısında vaginal kanamalar geleneksel olarak düşük tehditi olarak kabul edilir.

Gebeliğin erken aylarında lekelenme ya da kanama oldukça sık görülür bu oran yaklaşık %25 dir. Parlak kırmızıdan kahverengi lekelenmeye kadar giden farklı türde kanamalar görülebilir. Kanama ya da lekelenmeye alt bel ağrıları ve rahim kasılmaları eşlik edebilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında muhakkak ultrasonografik muayene yapılmalı,kanamanın nedeni ortaya konulmalıdır.

Düşük tehditi durumunda gebeye yatak istirahati,bol su içmesi ve cinsel ilişkiden kaçınması tavsiye edilir. Progesteron içeren haplar destek olarak verilebilir. Tüm bunlara rağmen bilimsel veriler düşüğü önlemenin kesin bir çaresinin bulunmadığını göstermektedir.Bu nedenle hekim takibinde kalmak ve düzenli ultrasonografik inceleme en doğru yaklaşım şeklidir.

Dr. Evrim Aksoy

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Forseps İle Doğum

Forseps ile doğum bir tür ameliyat dahilinde vajinal doğumdur. Bazen vajinal doğum için bu yönteme ihtiyaç duyulmaktadır.
Read More

Hamilelerin Uyması Gereken 10 Yasak

International Hospital Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru Suiçmez, hem bebeğin hem anne adayının sağlığı için hamilelikte dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:
Total
0
Share