Erkek Memesi Neden Büyür?

Yapısal olarak aslında erkek memesinin kadın memesinden büyük bir farkı yok. Erkek memesinin küçük olmasının tek sebebi erkek vücudunda yeterli miktarda kadınlık hormonu olmamasıdır.

Jinekomastinin birçok nedenden kaynaklanabilir. Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları,bazı ilaçlar jinekomasti yapabilir. Ancak jinekomasti vakalarının büyük çoğunda hiçbir sebep bulunmamaktadır. Yani bu hastalık büyük bir oranda hiçbir sebep olmadan kendiliğinden ortaya çıkar. Vücut geliştirme sporcularının büyük bir kısmında da jinekomasti görülmektedir. Bu uyarıcı olarak kullanılan yüksek miktarda erkeklik hormonundan kaynaklanmaktadır. Erkeklik hormonu vücutta kullanıldıktan sonra yok edilirken ortaya kadınlık hormonuna benzeyen bir ara madde çıkar ve bu da yüksek miktarlarda olunca göğüslerin büyümesine neden olur. Jinekomasti bir kere oluştuğunda büyüyen meme dokusunun alınması gerekir. Hormonsal tedaviler ile gerilemesi beklenen bir şey değildir.

Jinekomasti Ameliyatları
İki tür ameliyat yapılıyor. Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction,yani yağ alma ameliyatı yeterli olabiliyor.

Ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkarılması gerekiyor. Ancak bu izli bir ameliyat değil. Meme ucunun altında,deir ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılıyor ve meme bezi buradan çıkarılıyor. Gerekiyorsa liposuction da yapılıyor. Bu küçük sayılabilecek bir ameliyat. Ortalama bir saat sürüyor,ağrılı bir ameliyat değil. Hastanede yatmak gerekmiyor. Pansumanlar iki gün sonra çıkarılıyor ve üçüncü gün yıkanılabiliyor. Dördüncü gün işinize dönebilirsiniz. Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olasılığı neredeyse yok.

Kanama memenin bir kenarında kan birikmesi yani "hematom "şeklinde olabilir. Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiyotik tedavisi olacaktır.

Dr. Abdullah Etöz

Total
0
Shares
Related Posts

Bu Testi Yaptırmadan Spora Başlamayın!

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında "EKOKARDİYOGRAF" yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.

Kalbimize Yapacağımız 11 İyilik

İnsanın kalbine yapacağı en büyük iyiliklerin başında diyetine dikkat etmek geliyor, beslenmeyi düzenleyerek koroner arter hastalıklarından ölüm riski yüzde 30-60 oranında azaltılabiliyor, kalbimiz için yapabileceğimiz 11 iyilik:
Total
0
Share