Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Katarakt acil yapılması gereken bir ameliyat değildir. Önlenmesi de mümkün değildir.

Katarakt acil yapılması gereken bir ameliyat değildir. Önlenmesi de mümkün değildir. Ameliyat kararını hastanın mesleğine,sosyal durumuna,ihtiyaçlarına göre hasta ve doktor birlikte oturarak karar verir.Mesleki açıdan çok iyi görme ihtiyacı olan kişilerin ameliyatı çok fazla araba kullanmayan veya çok fazla kitap okumayan yaşlı bir kişiye göre daha erken yapılır.

Cerrahisi

Kataraktın ilaç ile tedavisi yoktur,tedavisi cerrahidir.Katarakt cerrahisi göz içi cerrahisi olduğu için az da olsa riskleri vardır. Bu neden ile 2 göz aynı anda ameliyat edilmez,birer hafta ara ile yapılır.Katarakt cerrahisihastanın hastaneye yatmasını gerektirmeyen,kısa süre içinde taburcu olduğu,damla anestezi ile yapılan fako emülsifikasyon denilen teknik ile gerçekleşir.Bu yöntemde gözün korneasından dikiş gerektirmeyecek kadar küçük kesi yeri açılır. Ultrasonik dalgalar yayan bir alet ile gözün merceği parçalara ayrılır. Bu parçalar emme yöntemi ile gözün dışına alınır. Ardından katlanabilir lens göz içine yerleştirilir.Kesi küçük olduğu için kendinden kapanır.Yöntem gözün anotomisine az zarar verdiği için anestezinin etkisi geçtiği zaman görme netleşir.Ameliyat süresi genellikle 10-15 dakikadır.Bu süre kataraktın durumuna ve sertliğine göre değişir.Daha sonra ilk bir ayda duruma göre 2 yada 3 kez,yıl içerisinde en az 2 kez,daha sonra yılda 1 kez muayeneye gitmekte fayda var.Çünkü şeker hastalığı gibi başka hastalıklara bağlı olarak başka bir göz hastalığı gelişebilir.Her ameliyatta olduğu gibi düşük bir oranda da olsa komplikasyon gelişme ihtimali vardır.Bunlar genellikle ilaç tedavisi ile veya çok nadirde olsa ikinci bir ameliyat ile düzeltilebilir.

Doç. Dr. Bozkurt Şener

Total
0
Shares
Related Posts

Fil Hastalığı Nedir?

Halk arasında 'fil hastalığı' olarak bilinen lenfödem, lenf sisteminin bozulması nedeniyle kol ve bacaklarda meydana gelen şişlikler demektir.

Özkan Uğur Kanser Tanısı Aldı

Türk pop müziğinin en önemli gruplarından MFÖ’nün sevilen üyesi Özkan Uğur, kanser tanısı aldı. İki ay önce lenf kanseri teşhisi konan Uğur’un 10 gün içinde kemoterapi tedavisine başlayacağı öğrenildi.
Total
0
Share