Sıcak Havalarda Dengeli Beslenmeye Dikkat Edin…

Aman Dikkat Sıcaklar Başladı…

Sağlıklı beslenmek için bol bol su tüketmeniz gerekir Ağustos ayı ile birlikte özellikle bölgemizde kavurucu sıcaklar yaşanıyor. Tüketilen besin maddelerine dikkat çekiyor. Yazın bol su tüketmeliyiz. Su içmek için susamayı beklememeliyiz. Terleme sonucu artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu bol su içmektir. Hazır meyve suları ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları,ayran ya da bitki çayları içecek olarak tercih edilmelidir.

BOL MEYVE TÜKETİN

Günde en az 2–2,5 litre su içmek gerekir.Kişinin herhangi bir hastalığı yoksa enerji ihtiyacını mevsim meyveleri karpuz,çilek,kiraz,üzüm gibi meyvelerden karşılayabilir. Vitamin ve lif açısından da zengin olan bu meyveler aynı zamanda mineral açısından da zengin olduğundan terle birlikte atılan minerallerin yerine konulmasına yardımcı olur. Öğün atlamamaya özen gösterilmeli,3 ana öğün mutlaka tüketilmeli mümkünse ara öğünler eklenmelidir.

FIRINI TERCİH EDİN

Yaz aylarında yağlı,kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış,ızgara veya haşlama besinlerin tercih edilmesi gerekir. Balık,tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından önemlidir. Alkol tüketenlerin de alkolün idrar söktürücü özelliği nedeniyle daha dikkatli olması gerekiyor. Alkolün vücuttan atılması esnasında mineral kaybı da olacağından sıvı elektrolit dengesi bozulabilir.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share