Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle kılcal damar ve varis tedavisi

Kılcal damar ve varis gibi derideki istenmeyen damarları gidermek için Nd:YAG lazer ve yoğun vurulu ışık (IPL) kullanılmaktadır.

Lazer hangi bölgedeki kılcal varis veya variköz venlerin tedavisinde kullanılır?

Yüz,bacak ve diğer bütün bölgelerdeki kılcal varis veya variköz venlere uygulanır.

Lazer varisleri nasıl tedavi eder?
Lazer ışığı kanda bulunan hemoglobin adı verilen madde tarafından emilir ve ısıya dönüşür. Ortaya çıkan ısı damar içinde pıhtı oluşturarak varisli damarın kapanıp,kaybolmasını sağlar.

Kaç seans tedavi gerekir?
Tedavi sayısı damarların sayısı,rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. Yüzeyel ve küçük damarlar bir ya da iki uygulamadan sonra kaybolur. Daha büyük ve derin damarlar için 3-5 uygulama gerekebilir. Uygulamalar 2-3 ay ara ile yapılır.

Tedavinin olumlu etkileri ne zaman görülür?

Lazer uygulanan varisli damarlar hastaların çoğunda 4-8 hafta içinde kaybolur. Ancak bazı damarların kaybolması 8-12 hafta sürebilir.

Ağrılı bir uygulama mıdır?
Uygulama sırasında hafif bir acıma ve yanma hissi olabilir. Uygulamadan önce deriye uyuşturucu bir krem sürülerek ya da soğuk jel uygulanarak acıma ve yanma hissi önlenebilir.

Yan etkiler nelerdir?
Lazer uygulanan alanlarda birkaç günde kendiliğinden düzelen hafif kızarıklık,morluk ve şişlik olabilir. Bazı hastalarda ise uygulama alanlarında kahverengi lekelenmeler görülebilir. Ancak bu değişiklikler de en geç 2-3 ay içinde kendiliğinden kaybolur.

Uygulama yapıldıktan ne kadar süre sonra günlük yaşantıya dönülebilir?
Uygulamadan hemen sonra aynı gün kişi normal yaşantısına,günlük aktivitelerine dönebilir.

Uygulamadan sonra nelere dikkat edilmelidir?
Uygulamadan sonra 6 hafta boyunca güneşten korunmak gerekir.

Doç. Dr. Yasemin Saray

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share