Erken Teşhis Edildiğinde Önlenebilen Tek Kanser Türü

Smear testinin her yıl yapılması rahim ağzı kanserinin önlenmesine, erken teşhis ve tedavisine imkan sağlıyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Füsun Donat,rahim ağzı kanserinin önlenebilen tek kanser türü olduğunu ifade etti. Dr. Donat,şu bilgileri verdi:”Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve bu hastalığa bağlı ölümler gün geçtikçe azalıyor. Çünkü hastalık pap-smear testi ile çok erken dönemde,hatta hücreler kansere dönüşmeden önce tespit edilebiliyor. Hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü´ne karşı geliştirilen aşı da hastalıktan korunmada önemli bir rol oynuyor.”

Erken Teşhisle Meme Kanseri De Önlenebiliyor

Dr. Donat,30’lu yaşlardaki kadınların yıllık kadın doğum muayenelerini yaptırmaları gerektiğini ifade ederek,”Rutin muayeneler sırasında varsa kadın hastalıkları ile ilgili şikayetler değerlendiriliyor. Smear testinin yani rahim ağzı kanseri tarama testinin her yıl yapılması rahim ağzı kanserinin önlenmesine,erken teşhis ve tedavisine imkan sağlıyor.

Erken evrede tespit edildiğinde tedavisi başarılı olan diğer bir kanser ise meme kanseri. Bu amaçla hastaların,adet dönemini takip eden hafta içinde kendilerine düzenli meme muayenesi yapmalarının yanı sıra yılda bir doktor tarafından meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Şüpheli durumlarda bu yaş grubu kadınlardan meme ultrasonu isteniyor.

Mamografi 40-50 yaş arası iki yılda bir,50 yaşından sonra yılda bir öneriliyor. 40 yaşından önce ise memede şüpheli bir durum varsa meme ultrasonu yapılıyor. Rutin yıllık kadın doğum muayeneleri sırasında ultrason ile rahim ve yumurtalıklar inceleniyor. Bu sayede bu organların kist,miyom gibi anormal durumları tespit edilebiliyor.“diye ifade etti.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Prostat Kanseri için Kriyoterapi Yöntemi

Prostat kanserinde kriyoterapi dahilinde, prostat dokuları dondurulur ve kanser hücreleri öldürülür. Minimal düzeyde invazif bir prosedür olarak kriyoterapi bazen prostat bezinin cerrahi alımının (prostatektomi) alternatifi olarak kullanılır.
Total
0
Share