Estetik Cerrahi İçin İyi Bir Aday Mısınız?

Bir estetik ameliyat düşünüyorsanız bu haberi mutlaka okuyun; 6 kritere göre kendinizi değerlendirebilirsiniz.

1. Genel Sağlık Durumunuz Uygun mu?
Tıbbi anlamda acil niteliği olmayan bir estetik ameliyat kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan en iyi olduğu dönemde yapılmalıdır. Başka bir hastalığınız varsa o hastalıkla ilgili doktorunuzun estetik ameliyat konusunda fikrini alın,estetik cerrahınıza da tıbbi geçmişiniz ve mevcut durumunuz hakkında detaylı bilgi verin.

2. Psikolojik Olarak Hazır mısınız?
Estetik ameliyat süreci fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da sağlıklı olmayı gerektirir. Ameliyat sürecinin psikolojik etkilerine hazırlıklı olmak çok önemlidir. Estetik ameliyat olma nedenlerinize bağlı olarak,ameliyat ve sonrası dönem psikolojik olarak sizi zorlayabilir. Özellikle ameliyat sonrası ilk 3 gün psikolojik olarak hafif depresyon sık görülen bir durumdur. Bu durum uzarsa veya ağırlaşırsa doktorunuza derhal bilgi vermelisiniz.

Bazen yaşamın ruhsal sıkıntılara da neden olan zorlu dönemlerinde (boşanma,sevdiği birini kaybetme vb) estetik ameliyatın sorunları hafifleteceği düşünülür. Oysa durum tam aksidir;estetik ameliyatlar psikolojik sorunlarınızın olduğu dönemde değil tercihen her şeyin yolunda gittiği,ruhsal açıdan daha dengeli olduğunuz bir dönemde yapılmalıdır. Ameliyat süreci boyunca sizi destekleyen yakınlarınız veya arkadaşlarınızın olması da bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

3. Belirgin Bir Estetik Sorununuz Var mı?

Estetik müdahale ile daha iyi hale getirilebilir belirgin bir estetik sorunu olanların ameliyattan memnun kalma ihtimalleri çok yüksektir. Normal sınırlar içerisinde kabul edilebilecek,çok dikkat çekmeyen,özellikle hastanın kendisinin takıntı haline getirdiği bir estetik sorun nedeniyle ameliyat olanların sonuçtan mutlu olma ihtimali daha düşüktür.

4. Beklentileriniz Gerçekçi mi?
Estetik ameliyattan beklentinizin gerçekçi olması çok önemlidir. 90 kilogramlık bir kişinin estetik ameliyatla manken gibi olmayı beklemesi veya yüz gençleştirme işlemi sonrası genç kız gibi bir görünüme kavuşmayı beklemesi gerçekçi değildir. Aynı şekilde ameliyat sonrası dönemde sosyal hayatınızdaki sorunların tamamen düzeleceğini beklemek de gerçekçi olmaz. Ameliyat öncesi görüşmelerinizde estetik cerrahınıza beklentilerinizi açıkça ifade etmeli ve ne derece gerçekleştirilebilir olduğunu öğrenmelisiniz.

5. Ameliyatın Risklerini Biliyor musunuz?
Her cerrahi işlemde olduğu gibi estetik ameliyatlarında kendine özgü potansiyel riskleri ve komplikasyonları sözkonusudur. Bu konuda doktorunuzdan aydınlatılmış onam formu talep etmeli ve doktorunuzla tüm riskleri tartışmalısınız.

6. Ameliyat Sonrası Dönemde Doktorunuzun Önerilerine Uyabilecek misiniz?
Ameliyat sonrası dönemde doktorunuz yaşam tarzınızda bazı kısıtlamalar önerebilecektir. Belirli bir süre için ağır fizik egzersizlerden kaçınma,ağır kaldırmama,araba kullanmama,güneşten korunma,sigara içmeme gibi önerilere uyum sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

Estetikte Doğru Merkez Seçiminin Önemini Öğrenmek İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Total
0
Shares
Related Posts

Doğum Süreci Başladı Mı?

Doğum sürecinin başladığını gösteren bu belirtilerden herhangi birisinin görülmesi ile hastaneye müracat eden anne adayının ilk değerlendirilmesi yapılır.
Total
0
Share