Gastrik Sleeve Ameliyatı Nasıl Uygulanıyor?

Tüp mide ameliyatları da laparoskopik yöntemle uygulanıyor. Küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor.
Gastrik Sleeve
Sleeve Gastrektomi"olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında,midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedefleniyor. Bu amaçla,midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılıyor ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılıyor. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmuyor. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanıyor;gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması gerekmiyor.
Nasıl uygulanıyor?

Tüp mide ameliyatları da laparoskopik yöntemle uygulanıyor. Küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor.


Ameliyat sonrası dönem

Ameliyattan sonra küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyor ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalıyor. Ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde kilo fazlasının %80-90’ı kaybediliyor.

Prof. Dr. Cihan Uras

Total
0
Shares
Related Posts

Anne Sağdığı Sürece Süt Gelir

Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder.

Mide Ve Bağırsak Gribine Dikkat!

Dr. Behiç Berk Kuğu 'mide-bağırsak gribi' olarak bilinen 'gastroenterit'in özellikle Ekim, Kasım, Aralık aylarında sıklaştığını belirterek, bu aylarda daha dikkatli olunmasını istedi.
Total
0
Share