Kendini İyi Hissetmenin Yaşı Yoktur…

Kendinizi İyi Hissetme Zamanı

Yüz germe ameliyatlarında yaşın önemi yoktur. Sarkma olan her yaş grubunda uygulanabilmektedir. Önemli olan cildin durumudur. Yüz düşmesi,alın sarkması,kaş,yanak sarkmasında yüz germe operasyonları uygulanabiliyor. İnsanlar yaşlandıkça,yılların,güneş ışınlarının,günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara,içki,kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar,kırışır,üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur.

Yaşlı bir yüzde;alın çizgileri belirginleşmiş,kaşlar düşmüş,göz kapakları sarkmış,gözaltlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş,ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş,yanak sarkmış,çene konturlan kaybolmuş,boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır.

Deri canlılığını kaybetmiş,üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş,incelmiş ve kırışmıştır.

Yüz germe-yenileme ameliyatı

Yüz germe yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları,kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler,yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.

Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın,yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir;yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır,yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır,yüz dokuları takviye edilir,göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (Deri soyma-peeling,dolgu ve botoks gibi).

Kimler bu ameliyat için aday

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler,yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş,başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında,yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için burun ve gözkapakları estetiği,alın düzeltme,kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ,hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir.

Dr. Abdullah Etöz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share