Kekemelik Yetişkinlikte Düzelir Mi?

Kekemeliğe tıbbi yaklaşım kekemeliğe tıbbi bir bozukluğun neden olduğu görüşü 1930’lu yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve kekemeliğin bedensel bir bozukluğun bir belirtisi olduğuna inanılmıştır.

Kekemelik yetişkinlikte düzelir mi?

Düzelir ancak kısa sürede iyileşme beklememek gerekir. Kişi,utanma ve korkma duygulan nedeniyle,bazı kaçınma davranışları geliştirebilir.

Uzun tedavi sürecinde bireyin istekli ve sabırlı olması,egzersizleri kabul etmesi ve terapinin yararına inanması,başarılı sonuç için çok etkilidir.

İleri yaşlarda tedavi daha mı yavaş ilerler?

En etkili tedavi,kekemeliğe çocukluk yaşlarında müdahale edilmesidir. Çocukluk çağlarında ortaya çıkan kekemelik,tedavi edilmediği takdirde yetişkinlikte de devam edecektir.

Kekemeler şarkı söylerken takılmıyor ama konuşurken takılıyor. Bunun nedeni nedir?

Çünkü ritim ve melodi içeren şarkıyı söyleme sırasında,beynimizde farklı bölgeler faaliyete geçiyor. Böylece kişi şarkı söylerken,kekelemeden kelimeleri daha akıcı bir şekilde sıralayabiliyor.

Kekemeler psikiyatriste mi gitmeli yoksa tiyatro kurslarına mı katılmalı?

Kekemelik,konuşma terapistlerinin 1 sabırla uygulayacağı özel tekniklerle tedavi edilmelidir. Tiyatro kursları ise performans gerektirdiği için kekemeliğin artmasına yol açacaktır.

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Zehra Yılmaz Eksen

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

500 Hastalık İçin Gen Testi

Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı Merkezi 'nde yapılan küçük bir testle, ileride bazı hastalıklara yakalanma riskinin başkalarına göre ne kadar fazla olduğu ortaya çıkıyor. Test tükürükle yapılıyor.

Çocuğunuzu 10 Adımda Sıcak Çarpmasından Koruyun

Özellikle çocuklarda sıcak çarpmasının ölüme kadar varan sonuçları olabileceğine dikkat çeken Acıbadem Bodrum Hastanesi ' nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Tuna Gül Han çocukları sıcak çarpmasından koruyacak önerilerde bulundu.
Total
0
Share