Cep Telefonu Beyin Kanserine Yol Açabiliyor!

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Nejat Özgül uyarıyor!

Sağlık Bakanlığı,cep telefonu kullanımının beyin kanserine yol açabileceği yönündeki Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) uyarısına imzasıyla katıldı. 14 ülkeden 31 kanser uzmanının katıldığı toplantıda radyoaktif yayılım ve elektromanyetik alanların,yüksek oranda olmasa da beyin kanserine yol açtığı saptandı.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Nejat Özgül,Türkiye’nin 2 hafta önce DSÖ’nün kanser ajansına üye olduğunu,kararlarına imza attığını,bu kararı da desteklediğini söyledi.

Özgül,son DSÖ kararınaa göre,cep telefonunun kötü huylu beyin kanseri riskini artırdığının kanıtlandığını söyledi. Kanser ile cep telefonu arasında kesin ilişki gösterilmese de kararın önemli olduğunu ifade eden Özgül "Herkes kanser olacak anlamına gelmiyor. Genetik,çevre ve kişinin yediği içtiği de önemli",dedi. Özgül,özellikle çocukların cep telefonlarını kulağa götürmemesi ve kulaklık kullanmasının önemli olduğunu,geceleri de cep telefonlarının yatağın yanma konmaması gerektiğini önemle vurguladı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat!

Yazın aşırı sıcaklarda yağlı ve şekerli besinler yerine vitamin-mineral açısından zengin ve kalori olarak düşük besinler daha uygundur.
Total
0
Share