Cep Telefonu Beyin Kanserine Yol Açabiliyor!

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Nejat Özgül uyarıyor!

Sağlık Bakanlığı,cep telefonu kullanımının beyin kanserine yol açabileceği yönündeki Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) uyarısına imzasıyla katıldı. 14 ülkeden 31 kanser uzmanının katıldığı toplantıda radyoaktif yayılım ve elektromanyetik alanların,yüksek oranda olmasa da beyin kanserine yol açtığı saptandı.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Nejat Özgül,Türkiye’nin 2 hafta önce DSÖ’nün kanser ajansına üye olduğunu,kararlarına imza attığını,bu kararı da desteklediğini söyledi.

Özgül,son DSÖ kararınaa göre,cep telefonunun kötü huylu beyin kanseri riskini artırdığının kanıtlandığını söyledi. Kanser ile cep telefonu arasında kesin ilişki gösterilmese de kararın önemli olduğunu ifade eden Özgül "Herkes kanser olacak anlamına gelmiyor. Genetik,çevre ve kişinin yediği içtiği de önemli",dedi. Özgül,özellikle çocukların cep telefonlarını kulağa götürmemesi ve kulaklık kullanmasının önemli olduğunu,geceleri de cep telefonlarının yatağın yanma konmaması gerektiğini önemle vurguladı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kırmızı Et Yemek Kanser mi Yapıyor?

Non Hodgkin lenfoma lenfatik sistemin Hodgkin hastalığı dışında kalan kanserleridir. Hayvansal yağlar, kırmızı etin NHL sıklığını artırdığı buna karşı sebze ve meyve ağırlıklı beslenenlerde lenfoma görülme oranının daha düşük olduğu saptanmıştır.

Obezite Tedavisinde Beyin Ameliyatı

Aşırı şişmanlıkla mücadelede son çare olarak başvurulan “obezite cerrahisi” yöntemlerine yakın bir gelecekte parkinson tedavisinde uygulanan teknikler kullanılarak, beyin ameliyatının da eklenmesi öngörülüyor.
Total
0
Share