Çocukları bilgisayar bağımlılığından koruyacak öneriler

Ebeveynlerin , çocuklarını bilgisayar bağımlılığından korumaları için yapması gerekenler;

Chat ortamları çocuk gelişimini tehlikeye sokuyor
Giderek artan internet bağımlılığı aileleri bilinçlendirmeye yönelik yapılan faaliyetlerin her geçen gün daha büyük bir ilgi ile takip edilmesine neden olmaktadır . Zararlı siteleri filtreleyen koruma programları konusunda bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekir. Bu konuda bilgisayar programcı ve uzmanlarına da görevler düşüyor. Ancak en büyük ve önemli sorumluluk ailelerde. Gençler üzerinde tehlike yaratan oyunlar,uygunsuz web siteleri,çocuk gelişimi konusunda tehlike yaratan chat ortamları ve sakıncalı sohbet programlarından çocukları ve gençleri korumak gerekiyor .

Ebeveynlerin,çocuklarını bilgisayar bağımlılığından korumaları için yapması gerekenler;

  • Gençlerin derslerine ve diğer sorumluklarına öncelik vermesinin sağlanması konusunda ailelerin yönlendirilmesi gerekir.
  • Sorunun çözümü için gerekirse uzman desteğine başvurulabilir.
  • Çocukların ödevleri dışında günde 1 . 5 saatten fazla internet başında vakit geçirmelerine izin vermeyin . Bilgisayarı ev içinde ortak kullanım alanlarına ( oturma odası,salon,mutfak,koridor gibi . . . ) taşıyın . Bilgisayarınızda mutlaka koruyucu filtre programları kullanın .
  • Aile içi ilişkilerinizi artırarak,birlikte kaliteli vakit geçirmeye,birbirinizi dinlemeye ve çocuğunuzu tanımak adına vereceği önemli mesajları baskı kurmadan,yapacağınız konuşmalar esnasında almaya çalışın .
  • Çocuğunuzu bir spor ya da sanat dalına yönlendirerek mutlaka gerçek bir sosyal dünyayla meşgul edin . Yakın arkadaşlarının aileleri ile tanışın,işbirliği,iletişim içinde olun .
  • Sanal arkadaşlıklarını mutlaka takip edin ve bilgisayarınıza takip programları yükleyin.

Dr.Obengül Ejder
Aile Terapisti ve Madde Bağımlılığı Danışmanı

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts

Zamanı durdurmanın çok özel 8 sırrı!

Yüzde birkaç kırışıklık, saçlarda beyaz bir örtü… Bunlar “yaş almanın” olağan belirtileri. Fakat, zamana karşı sapasağlam ayakta durmak sizin elinizde. 8 doğal güzellik önerisi ile zamanı durdurun.
Total
0
Share