İlk Robotik Radocerrahi Sistemi : Cyberknife

CyberKnife, tüm vücutta milimetreden daha hassas doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış, dünyadaki ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemidir.

CyberKnife,tüm vücutta milimetreden daha hassas doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış,dünyadaki ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemidir. Bu sistem sayesinde radyasyon demetleri odaksal olarak kullanılarak,beyin ve vücuttaki kanserli dokular yüksek dozlarla tedavi edilebiliyor. Normal dokular,radyasyonunun etkilerinden maksimum oranda korunabiliyor.

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisi ile tedavi cihazı,hasta etrafında adeta dans eder gibi dönerek ve yüzlerce açıdan ışınlama yaparak tedaviyi gerçekleştiriyor. CyberKnife cihazı,içerisinde birçok gelişmiş yüksek teknolojiyi barındıran alt sistemlerden oluşuyor;görüntüleme kılavuzluğunda tümörün yerini saptayan sistem,ileri derece hassas,bilgisayar kontrollü robot ve modern robotik hasta pozisyonlandırma sistemi… Tüm bu sistemler yüksek hassasiyetle tümörün tedavisini kolaylaştırıyor.

Temel olarak CyberKnife,sanayide kullanılan robotlar üzerine yerleştirilmiş olan gelişmiş bir lineer hızlandırıcıdır. Radyasyon demetlerini odaksal olarak kullanarak,beyin ve vücutta,özellikle erişiminde problem yaşanan kanserli bölgeleri yüksek dozlarda ışınla tedavi ederken,normal dokuların maksimum oranda korunabilmesine olanak sağlayan bir Stereotaktik Radyocerrahi (SRC) cihazıdır. Koordinatlar yardımıyla bir hedefin tedavisi anlamına gelen Stereotaktik Radyocerrahi (SRC),üç boyutlu olarak koordinatların belirlenmesini takiben,yüksek dozda uygulanan radyasyonla tümörün tek seansta tamamen harap edilmesi demektir. Bu tedavi birden fazla seansta,genellikle 3-5 seans uygulandığında tedavinin adı Stereotaktik Radyoterapi (SRT) olmaktadır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Obezite Nasıl Ölçülür?

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksi ya da İngilizce adıyla "Body Mass Index" (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür.

Proteinler

Proteinler, karbon,oksijen, azot ve hidrojen atomlarının bir araya gelerek oluşturduğu aminoasitlerin...
Total
0
Share