Kabız Bebekler İçin Diyet Önerileri

Bir yaş altı ve bir yaş üstü bebekler için kabızlıkla uygulanması gereken diyet.

1 Yaşından Küçük Bebeklere Uygulanması Gereken Diyet:

  • Yalnızca anne sütü ile ya da formülle beslenen 4 aylıktan büyük bebeklerin diyetine günde 30 mL x yaş (ay cinsinden;örneğin 4 aylık bir çocuk için 120 mL) meyve suyu ekleyin. Üzüm,armut veya kuru erik suları her yaş için uygundur.
  • 4 aylıktan büyük bebeklerin diyetine günde iki kez bol miktarda lif içeren bebek mamaları da ilave edin (bezelye,fasulye,kayısı,kuru erik,şeftali,armut,erik,kayısı,ıspanak).

1 Yaş Üstü Çocuklara Uygulanması Gereken Diyet:

  • Meyve sularını arttırın (elma,armut,kiraz,üzüm,kuru erik özellikle kayısı suyu) (not:turunçgillerden elde edilen meyve suları bu durumda faydalı değildir).
  • Çocuğunuza bol miktarda lif içeren meyve ve sebzeler verin (bezelye,fasulye,brokoli,kayısı,şeftali,armut,incir,kuru erik,hurma).
  • Tüm taneli tahıllardan yapılan yiyecekleri arttırın (kepekli gevrekler,kepekli krakerler,yulaf ezmesi,esmer pirinç,kepekli ekmek;çocuk 4 yaşından büyükse patlamış mısır verilebilir).
  • Kabızlığa neden olan yiyecekleri azaltın ( Ör:muz,süt,dondurma,peynir,yoğurt ya da pişmiş havuç kabızlığa neden olur).

Bu diyetten sonra bebeğiniz ikinci gün hala kaka yapmamışsa kabızlık fitili kullanabilirsiniz. Bu fitilleri koyarken makatından masaj yaparsanız bu uyarım reflex olarak bağırsakları kasılmaya ve kaka yapmaya teşvik eder . Eskiler bunu derece yöntemi dedikleri bir yöntemle yaparlar,ateş ölçen derecelerle makattan uyarım yaparak kaka yaptırırlar.

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Fazla Yağlar ‘Out’ Bikini Vücudu ‘İn’

Vücutta deri katmanlarının altında cilt altı yağ tabakası vardır. Kilo sorunu olan insanlarda en çok yağ birikimi cilt altında oluşur. Bu bir zayıflatma tekniği değil, vücuda şekil kazandırmak için yapılan bir işlemdir.
Total
0
Share