Depresyonla karışan durumlar-Anksiyete

Depresyon ve kaygı/stres/anksiyete

Anksiyeteye,depresyon saptanan hastalarda bir belirti olarak ya da panik bozukluk,fobik bozukluk,yaygın anksiyete bozukluk ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi ek bir anksiyete bozukluğu tanısı sağlayacak biçimde sık rastlanır .

(Anksiyete=kaygı,stres,huzursuzluk,heyecan,bunaltı,sıkıntı,daralma,evham)

Depresyon ve anksiyete bozuklukları arasındaki ilişki üç biçimde kendisini gösterebilmektedir:

  • Altta yatan depresyondan bağımsız bir anksiyete bozukluğu vardır. Yaygın anksiyete bozukluğu,panik atak ve agorafobi gibi bir anksiyete bozukluğu,depresyon ile beraber aynı anda farklı bir bozukluk olarak bulunmaktadır.
  • Anksiyete belirtileri ile birlikte depresyon görülebilir. Depresyonu olan kişilerin çoğunda herhangi bir anksiyete bozukluğu tanı ölçütlerini karşılamayan anksiyete belirtileri görülür. Bu durum,özellikle anksiyete belirtileri şiddetli ve duygulanım belirgin düzeyde çökkün değil ise,yanlış anksiyete bozukluğu tanılarının konmasına yol açabilir.
  • Bazı hastalarda depresyon ya da anksiyete bozukluklarından biri diğerine ikincil olarak gelişir. Daha çok görülen,anksiyete bozukluklarının önce gelişmesi,bunun üzerine depresyonun eklenmesidir.

Depresyona anksiyete belirtilerinin eşlik ettiği durumlarda,hastaların sıklıkla duygulanımlarındaki çökkünlüğü inkar ettikleri ya da fark etmedikleri ve halsizlik,dikkat azalması ve uykusuzluk gibi diğer depresyon belirtilerini de anksiyeteye atfettikleri görülür. Depresyon tanısının zayıflık olarak algılanması,buna karşın anksiyetenin stresli yaşam koşullarına karşı doğal bir tepki olarak görülmesi,bu durumu daha da pekiştirebilmektedir.

Prof. Dr. Kültegin Ögel

Total
0
Shares
Related Posts

Aldatma ne zaman aldatmadır?

İnternet ortamında biriyle duygusal veya cinsel bir ilişki kurmak, başka birini düşünmek veya biriyle kahve içip duygusal yakınlık yaşamak da aldatmak sayılabilir mi? Psikiyatrist Dr. Emel Belli baş yanıtladı.
Total
0
Share