Tatilde Çocuğunuza “Eğlence Ajandası” Yapın!

Çocukların tüm ders yılı boyunca özlemle bekledikleri tatil zamanı geldi. Sabah erken kalkmak yok, okula gitmek yok, ders çalışmak yok.

Tatilde ne yapmalı? Ders mi tatil mi?

Aslında bu tatil,tüm dönem boyunca dersler,sınavlar,ek dersler ve dershane döngüsü içinde yorulmuş olan çocuğunuza,kısa da olsa derslerin dışında başka şeylerin de olduğunu hatırlatmak için iyi bir fırsattır. Bu süreyi çocuğunuzun keyifli geçirmesi için sizinle,kardeşleri ve arkadaşları ile mümkün olduğunca zaman geçirmesi önem taşıyor.

  • Çalışan ebeveynseniz,çalışmadan arta kalan zamanınızın büyük bir bölümünü çocuğunuza ayırmanız ve bu sürede birlikte tatil havasını hissetmeniz önemli.
  • Evde tek başına kalan çocuğunuz için,bir gece önceden çocuğunuzla birlikte hazırlayacağınız "günlük eğlence ajandası",siz evde yokken,muhtemelen tüm gününü televizyon ya da bilgisayar önünde geçirecek olan çocuğunuzun harekete geçmesi için iyi bir araç olabilir.
  • Gün içinde randevulaşma ve birlikte yenecek bir öğlen yemeği,sizin de sıkıcı iş temposuna ara vermenizi sağlayarak,çocuğunuzu da sizi de çok mutlu edebilir.
  • Birlikte yapılacak sinema programı sizin için de eğlenceli,aynı zamanda çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi güçlendirmeye yarayan keyifli bir faaliyet olacaktır.
  • Hazırlanan ajanda ile uzun zamandır görmeyi istediğiniz sergi ve müzelere zamansızlık nedeniyle yapamadığınız ziyaretleri çocuğunuzla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Sergi ve müze seçimlerini yaparken çocuğunuzun beğenilerini ön planda tutarak,hem geçireceğiniz vaktin daha keyifli olmasını sağlar,hem de çocuğunuzun ilgisini çeken konuları daha iyi görüp,onu daha iyi tanımak için fırsat sağlarsınız.
  • Çalışmayan ebeveynseniz çocuğunuzla birlikte oluşturduğunuz "günlük eğlence ajandasını”uygularken hem keyif aldığınızı hem de çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman içinde ilişkinizin güçlendiğini göreceksiniz.
  • Arkadaşlarıyla birlikte yapacağı program çocuğunuzun sosyalleşmesine fırsat sağlayacaktır. Arkadaşlarla birlikte gidilen tiyatro,çocuğunuzun zihinsel kapasitesini keyifli bir yolla artırmanın yanısıra,siz olmadan bir faaliyette bulunduğu için özgüvenini tazeleyerek iyi hissetmesini sağlayacaktır.
  • Çocukları,bireysel gelişimde önemli bir yere sahip olan sanatsal uğraşılara yönlendirmek önemlidir. Çocuğunuzun resim ya da müziğe olan yeteneğinin üzerine gitmek için iyi bir fırsattır tatil. Var olan çalışmalarını destekleyebilir ya da kendi keşfini yapması için onu yüreklendirip,başlangıç için bir kursa katılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Spor,çocuğunuzun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına faydalıdır. Sporla artan metabolizma,çocuğunuzun hem iştahı hem kilosu üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Vücudun kendi salgıladığı,mutluluk verici ve ağrı kesici özelliği olan endorfinler,düzenli spor yapıldığında artmaktadır. Ayrıca spor ile oluşan terleme sonucunda,su metabolizmasındaki değişiklik beyni olumlu yönde etkiler. Değişen su metabolizması beyinde serotonin gibi nöropeptidlerin kullanımını arttırarak depresyon gibi serotonin eksikliği ile açıklanabilecek psikiyatrik hastalıklara karşı koruyucu olacaktır. Takım halinde ya da bireysel yapılan spor çocuğunuzun yaratıcılığını ve sorumluluk duygusunu da artıracaktır.

Ailelere ne gibi sorumluluklar düşüyor?

Bunun bir tatil ve keyifle geçirilecek bir süre olduğunu unutmamalıyız. Zorlu bir maraton atleti tüm yarış boyunca aynı hızda gitmez,zaman zaman temposu düşer,bazen de artar. Hatta çoğu zaman yarışı izleyenler atleti motive etmeye çalışır temposu düşmesin diye. Tüm öğrenim hayatı boyunca maraton koşan çocuklarımıza bu tatilleri çok görmemeliyiz. Nerede tempoyu düşüreceği nerede artıracağı konusunda çocuğunuzun fikrini sormayı unutmayın. Bu tatilde ne yapmak istediğini sorun. Belki bir önceki dönemdeki eksiklikleri için desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebilir ya da tatilin ilk haftasında sadece dinlenmek istediğini. Çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda davranmak her zaman daha anlamlı ve faydalı olacaktır. Fazla baskı ya da istemediği şeyleri yapması için zorlamak bazen istenmen sonuçlara yol açabilir. Bu konuda ölçülü davranmak önemli. Tatil sonrası yapılmış olması gereken ödevler varsa bunların ertelenmemesi,zamanında ve eksiksiz bitirilmesi önemlidir. Bu konuya çocuğunuzla birlikte göstereceğiniz hassasiyet,tatil sonrası çocuğunuzun okul ve derslerine adaptasyonunu da olumlu katkıda bulunacaktır.

Tatilde çocuklar ders çalışırken nelere dikkat edilmeli?

Tatil sonrasındaki sorumlulukları unutmamak gerekir. Bu nedenle bu sorunun yanıtı evet,ancak bu konuda çocuğunuzla birlikte hareket etmeniz daha da önemli. Çocuğa ödevleri ve dersleri konusunda yardımcı olmak ona moral verebilir. Uygulama sırasında kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bazen programa uyulmadığı durumlar,kaçamaklar olabilir. Bu durumda ağır cezalar yerine birlikte tekrar gözden geçirme ve yeni düzenleme yapmak,daha çok işe yarayacaktır.

Dr. Aylin aksoy Çoban

Total
0
Shares
Related Posts

Akne tedavi edilebilen bir durumdur !

Her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Tedavide cilt temizliği önemli bir unsurdur. Bu makalede cilt temizliği ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız.
Total
0
Share