Yılbaşı gecesi alkol zehirlenmesine dikkat!

Alkol zehirlenmesinin ciddi bir durum olduğuna dikkati çeken Dr. Canan akıncı, bu konuda uyarılarda bulunuyor:

Yılbaşı gecesinde alkol sınırını aştıktan sonra karşılaşılacak en ciddi sağlık sorunlarından biri alkol zehirlenmesidir. Eğer aşırı alkol alınıyorsa aşağıdaki uyarılara dikkat edin:

– Alkol zehirlenmesi dediğimiz durum,hastane yatışını hatta bilinç kaybı ve diğer yaşamsal değerlerdeki bozulmalar,yoğun bakım yatışını gerektirebiliyor.

– Eğer alımdan sonra ilk bir saat içinde hastaneye başvuru yapılırsa mide yıkanabilir.

– Düşme hikayesi varsa kafada ya da vücudun diğer taraflarında kırık ya da diğer travmalar oluşmuş olabilir.

– Kan şekeri düşebileceğinden (hipoglisemi) kontrol edilir ve damardan gerekirse şekerli sıvılar verilir.

– Hipotermi dediğimiz vücut ısısı düşüklüğü olabiliyor. Bu durumda kişiyi ısıtmak gerekiyor. Kan basıncı düşüklüğü ve kalp ritim bozuklukları gelişebiliyor.

– Kanda elektrolit ve asit-baz dengesizliği oluşabiliyor. Kanda bakılan değerlere göre uygun tedavi düzenleniyor.

– Bazı ilaçlar alkol ile birlikte alındığında yan etkileri artıyor. Özellikle yaşlı hastalarda bu daha belirgin oluyor. En iyisi ilaç kullanan kişinin alkol almaması.

– Alkol alımından sonra reaksiyon zamanı uzuyor ve değerlendirme kusuru gelişiyor. Olası bir kazadan kaçınmamız için araç kullanmamamız gerekiyor.

Acil durumlarda sevdiklerinize en güvenilir şekilde yardım edebilmek için 4449724 nolu telefonu arayarak hekimlerden destek alabilirsiniz.

Dr. Canan Akıncı

Total
0
Shares
Related Posts

Burun Ucu Estetiği Olur mu Demeyin!

Burun ucu estetiğinde burnun kemik yapısı üzerinde çalışma yapılmaz. Sadece burun ucuna şeklini veren kıkırdak yapılar üzerinde çalışma yapılır.
Total
0
Share