Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr . Orhan Demircan meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

Meme kanserinden korunmanın en etkin yolu kadının farkındalığını arttırmak . Erken tanı ile kişi sosyal yaşamdan kopmadan,büyük olumsuzluklara maruz kalmadan kötü hücrelerden kolayca kurtulabiliyor .

Meme kanseri kişinin kendini muayene etmesiyle ortaya çıkabilir. Meme içerisinde süt bezleri ve kanalları var . Bu stil bezleri ve kanalların içerisinde farklılaşan hücrenin kontrolsüz çoğalmasıyla bu hastalık ortaya çıkıyor . Giderek büyüyen kitle kadının kendini kontrolü sırasında eline geliyor . Büyüyen,ele gelen kitle meme kanserinin en önemli belirtisidir . Bir hücreden çıkıyor ve geometrik dizi şeklinde artarak o hale geliyor .

Kansere neden olan hormon östrojen hormonu,östrojen hormonuna ne kadar maruz kalınırsa meme kanseri riski de o kadar artar.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

Erken tanı konulan hastada çok geniş ameliyatlara gerek kalmıyor . Daha küçük ameliyatlarla,daha küçük tedavilerle sosyal yaşamdan kopmadan kaliteli bir yaşam sürdürebiliyorlar . İşte en önemli şey meme kanseri riskinin farkında olmak ve kendilerinin yol haritalarını takip etmek . Zaman geçtiğinde,hastalık ilerlediğinde zor bir süreç başlıyor .

Meme kanseri risk faktörleri için tıklayınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Katarakt Nedir?

Katarakt nedir,belirtileri nelerdir ve neden kaynaklanır? Bu soruların cevabı için bu haberi okuyun!
Total
0
Share