Kekemelik Genetik midir?

Yapılan son çalışmalar kekemelikte genetiğin rol oynadığını belirtmektedir.

Kekemeliğin gerçek nedeni bilinmemektedir. Kekeleyen birçok bireyin kekemelik riski geliştirmelerine neden olan özellikleri kalıtsal olarak getirdiği düşünülmektedir. Bu özelliklerin gerçek doğası henüz bilinmemektedir. Bu özellikler,bireyin cümleyi akıcı olarak üretmesi için gerekli olan çeşitli kas hareketlerini birleştirme yeteneğini bozmaktadır. Kekemeliğe yatkın olanların hepsinde bu bozukluk ortaya çıkmaz. Birçoğunda,hayatın içinde gelişen çeşitli olayların akıcılık zorluklarını tetiklediği düşünülmektedir. Gelişimsel kekemelikteki tetikleyicilerden biri de dilbilgisi becerilerinin gelişmesi olabilir. 2 ve 5 yaş arasında çocuklar dilin dilbilgisi kurallarının birçoğunu öğrenirler. Bu kurallar çocuğun olgunlaşmamış mesajlarını (Anne şeker),akıcı üretmek için koordinasyon gerektiren uzun cümlelerle (Anne şekeri çantama koy) değiştirmesini sağlar. Kekemeliğe yatkın olan bir çocuk,bir ya da iki kelime uzunluğundaki cümlelerde bile akıcı konuşmakta güçlük çekebilir. Daha uzun ve karmaşık cümleler kurmaya başladığında akıcı olmayan konuşma sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

Kekelemeyi neler tetikler?
Kekeleme başladıktan sonra diğer faktörler daha çok kekelemeye neden olabilirler. Örneğin,çok çabuk sinirlenen bir çocuk akıcı olmayan konuşma ortaya çıktığında konuşma kaslarını geriyor olabilir. Bu tür gerginlikler akıcı olmayan konuşma süresini artırabilir. Kekemeliğe karşı dinleyicilerin tepkileri (örn;dalga geçme) akıcılık problemlerini şiddetlendirebilir. Kekeleyen insanların konuşmalarındaki akıcı olmayan konuşmaya verdiği tepkiler çeşitlilik göstermektedir. Bazıları çok az endişeli görünürler. Dinleyicilerden olumsuz tepkiler alan diğerleri,kekemeliğe karşı duygusal tepkiler geliştirebilirler.

Dr. Uzm. dkt. dilek Eroğlu uzun

Total
0
Shares
Related Posts

Kızımın cinsel sorunu babasından gizlenmeli mi?

Hemen hemen her anne-babanın aklına; çocuğunun aşk ve seks hayatı konusunda pek çok soru takılıyor. İşte ebeveynlerin en çok merak ettikleri sorular ve uzmanların verdiği çok önemli yanıtlar..

Sebze ve Meyvelerde Bulunan Vitaminler Hangileridir?

Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Vitaminlerin sebze ve meyveler içerisindeki dağılımı değişiktir. Bu sebeple tek bir sebze ve meyveyi sık tercih etmek yerine çeşitlilik sağlanması en doğru yöntemdir.
Total
0
Share