Gebeliğiniz Yalancı Olabilir!

Yalancı gebelik durumunda hasta tamamiyle kendini gebe gibi hisseder,tüm gebelik belirtilerini gösterir ancak kesinlikle gebe değildir.

Yalancı gebelik nedir?
Yalancı gebelik durumunda hasta tamamiyle kendini gebe gibi hisseder,tüm gebelik belirtilerini gösterir ancak kesinlikle gebe değildir.Yalancı gebelik,ruh sağlığının insan bedenini etkileyebildiği en çarpıcı örneklerdendir ve kesin tanısı kanda gebelik testinin “negatif”olduğunun saptanması ile konur.

İdrar testleri ne kadar güvenli?
Adet 4-7 gün gecikmiş ise idrarda yapılan gebelik testi %90 pozitif çıkar,adet 10 gün gecikti ise %95,2 hafta gecikti ise %99.9 doğruluk oranı ile pozitif cevap verir.İdrar testleri “pozitif”sonuç verdi ise testin hata oranı çok düşüktür,ancak siz gebe olduğunuzda şüpheleniyorsunuz ve test “negatif”çıkıyorsa 1-2 gün sonra tekrarı uygun olacaktır.Gebelik testleri,özellikle çok erken gebelik dönemlerinde yapıldıklarında gebe olduğunuz halde sanki gebe değilmişsiniz gibi bir sonuç verebilir.Bunun nedeni HCG hormonu düzeyinin henüz düşük seviyelerde olmasıdır.

Beta HCG testi oldukça güvenilirdir

Kanda BHCG testi bakılarak gebelik daha erken saptanır.Henüz bir adet gecikmesi olmadan kanda BHCG’ye bakılarak kesin gebelik tanısı konabilinir.BHCG değerinin ölçülebilmesi dış gebelik,mol gebeliği,biyokimyasal gebelik,yalancı gebelik ve düşük tanılarının konmasında da çok yardımcıdır.Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir.Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.

Dış gebelik; döllenmiş yumurtanın rahim dışında ve sıklıkla da tüplerde yerleştiği,sağlıklı olmayan bir gebelik şeklidir ve sıklıkla erken dönem tanısı BHCG takipleri ile konabilinir.

Biyokimyasal gebelik nedir?;döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi gösterememesi,rahimde tutunamaması durumudur ve gebelik laboratuar testlerinde görülüp sonrasında devam etmez ve vajinal bir kanama ile sonlanır.

Dr. Banu duru Suiçmez

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share