Gebelikte Demir Eksikliği Anemisi

Anemi (Kansızlık) genel olarak iki gruptur: Kazanılmış(sonradan oluşan) ve Genetik anemiler.

Gebelik sırasında kanın sıvı volümü,içindeki kan hücrelerinden ve oksijen taşıyan hemoglobin maddesinden daha fazla artış gösterdiğinden tüm gebelerde kansızlığa doğru bir eğilim olur. Bu durum fizyolojik anemi dediğimiz normal bir durumdur. Genellikle her gebeye bu nedenle demir desteği yapılır.Kandaki hemoglobin miktarı 10,5 gr/dl’nin altına düştüğünde gebe için kansızlıktan bahsedilir,kansızlık durumu tespit edildiğinde hastanın detaylı incelemesi yapılmalıdır çünkü kansızlığın demir eksikliği dışında birçok ciddi nedeni de olabilir.

Demir eksikliği anemisinin en önemli nedeni genellikle yetersiz beslenme ile demir alınımının eksik olmasıdır.
Ciddi anemiler bebekte rahim içi büyüme geriliğine neden olabilir. Demir eksikliği bebekte zeka gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Gebenin kendisinde ise yorgunluk,halsizlik,baş ağrısı,baş
dönmesi,azalmış efor kapasitesine yol açar. Anemik annelerde doğum hangi yöntemle olursa olsun(vaginal ya da sezaryen) belli miktarda kan kaybı olacağı için,doğum sonrası toparlanma oldukça zor olur. Doğum sonrası yara iyileşmesi zayıflar.Tüm bu nedenlerle anemik gebeler mutlaka hızlıca tedavi edilmelidir.

Gebelikte demir eksikliği yaşamamak için et,balık,tavuk,yumurta,karaciğer,dalak,böbrek gibi sakatatlar,ceviz,badem gibi kuruyemişler,üzüm-pekmez,kayısı,erik,kurubaklagiller ve yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda C Vitamini demir emilimini arttırdığı için,C vitamini içeren portakal,çilek,domates gibi yiyecekler de bol alınmalıdır. Yiyeceklerden alınan demire rağmen gebelikte ek demir desteğine genellikle ihtiyaç duyulur. Demir hapları ya da sıvı formları oral olarak,gerektiği halde de damar yolundan verilerek bu destek sağlanır.

Dr. Evrim Aksoy

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Hamilelerin Uyması Gereken 10 Yasak

International Hospital Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru Suiçmez, hem bebeğin hem anne adayının sağlığı için hamilelikte dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Adiana

Adiana sistemi kadınlar için sürekli doğum kontrolü türlerinden biridir. Sistem fallop tüplerine yerleştirilen iki silikon parçadan oluşur. Bu parçalar vajina yoluyla takılır ve böylelikle herhangi bir insizyon gerekmez.

Tüp Bebekte Embrio Seçimi

Tüp bebek tedavisinde çok sayıda embrio arasından en doğru seçimin yapılması ve en kaliteli embrionun anneye transferi çok önemli
Total
0
Share