Grip İlacı Kullanımına Dikkat Edin!

Soğuk hava ve kara kışın hissedildiği şu günlerde özellikle kalp hastalarının biraz daha dikkatli olması gerekiyor.

Soğuk hava ve kara kışın hissedildiği şu günlerde özellikle kalp hastalarının biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü soğuk havalar kalp hastalarının ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasını tetikleyebilir. Yapılan araştırmalarsa,hava ısısındaki bir derecelik düşüşün le toplumda kalp krizi görülme riskinin yüzde 2 oranında arttığını ortaya koyuyor… Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havalarda kalp hastalarına yönelik uzmanlardan uyarılar geliyor. Kalp hastalarının soğuk havada mecbur kalmadıkça ve korunmadan kesinlikle dışarı çıkmamaları gerekiyor.

KALP HASTALARI SIKI GİYİNMELİ

Soğuk havalarda kalp hastalarının başka ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasının birkaç nedeni var. Kışın yaygın olarak görülen nezle,grip,zatürre gibi hastalıkların kalp hastalarında daha ağır seyretmesi nedenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra,direkt olarak soğuk havanın kalp hastalarına olan olumsuz etkileri de var. Özellikle soğuk havalarda vücut ısısını düzenlemek için kalp daha ağır bir yük altına girer. Bazen soğukla birlikte kalp damarlarında spazm (büzüşme) ve ardından kalp krizi gelebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarla hava ısısındaki her 1 derece düşüşün toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırdığı saptanmış. Bundan dolayı kalp hastalarının özellikle soğuk havalarda sıkı giyinmeleri ve soğuktan korunmaları gerekmektedir.

KALP HASTALIĞI VE GRİP

Her yıl binlerce insan soğuk havalarda gribe yakalanır. Grip nedeniyle ülkemizde her yıl 9 bin insanın öldüğü ve yine 50 bin kişinin hastaneye yatırılarak tedavi edildiği tahmin ediliyor. Aslında grip nedeniyle olan ölümlerin çoğu,akciğer ve kalp hastalığının gribe bağlı komplikasyon tabir ettiğimiz ikincil etkileri sonucu olur. Örneğin kalp yetmezliği nedeniyle tedavi altında olan ve bünyesi zayıflamış olan hasta,soğuk havanın tetiklediği bir enfeksiyon sonucunda normal insanların daha rahat iyileştiği durumda ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.

GRİP İLACI KULLANIRKAN DİKKATLİ OLUNMALI

Kalp hastalarının grip ilacı kullanırken de dikkatli olması gerekir. Burun tıkanıklığı,burun akması için kış aylarında sıklıkla reçete edilen ilaçlardan bazıları yüksek tansiyona,ritim problemlerine ve halta kalp krizine yol açabilecek şekilde tehlike yaratabilir. Bu yüzden yüksek tansiyon,çarpıntı,ritim sorunu,kalp damar hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarımıza tedaviden ziyade geçici rahatlama amacıyla verilen bu tip ilaçları kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Prof. Dr. Mustafa kemal Batur

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share