H3N2 Virüsü İle Savaşmanın 6 Doğal Yolu

Bazen tüm önlemleri almanıza karşın gribe yenik düşebilirsiniz. Daha çabuk iyileşmenize yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığı döneminde sağlıklı kalmaya çalışsanız bile hastalıktan kaçmanız zor olabilir. H3N2 virüsü belirtileri ateş,öksürük,boğaz ağrısı,burun akıntısı,burun tıkanıklığı,baş ağrısı,keyifsizlik,titreme,gözlerde ve burunda kırmızılık,iştah kaybı ve vücut ağrıları olmak üzere hafif veya şiddetli olarak görülebilir. Grip sezonu bazen sandığınızdan daha uzun sürer. Sonbahar ve kış boyu etkisini gösteren grip,bazen Kasım aynının sonuna doğru başlar ve Mart ayına kadar devam eder.

Yıllık grip aşısı yaptırırsanız hem kendinizi hem de ailenizi grip sezonu boyunca daha uzun süre koruma altına almış olursunuz. Hastalanmanız durumunda virüs önleyici ilaçlar kullanarak hastalığın etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz. Bunların dışında aşağıdaki ev tedavi yöntemlerini kullanarak doğal yollarla iyileşmeyi de göz önünde bulundurabilirsiniz:

1. Uyuyarak Dinlenin

İyi bir uyku çekmek ve sağlığınıza kavuşmanız için kendinize zaman ayırmanız hem kendiniz,hem aileniz,hem de işverenleriniz için yapabileceğiniz en iyi iştir. Aslına bakılırsa hasta hissettiğinizde canınız pek bir şey yapmak istemez. Bu yüzden ilk 24 ila 48 saat arasında yapacağınız en iyi şey,herhangi bir ilaç kullanmadan ateşiniz geçene kadar uyuyabildiğiniz kadar fazla uyumanız ve diğer insanlarla iletişim kurmayı ertelemenizdir. Dinlenirken başınızın altına fazladan bir yastık koymanız geniz yolunuzun açılmasına yardımcı olacak ve uykunuzu daha konforlu hale getirecektir.

2. Gargara Yapın

Gribe yakalandıysanız,semptomları kontrol altında tutmanız oldukça önemlidir. Boğazınızda ağrı varsa tuzlu suyla veya normal suyla gargara yapın. Gargara boğazınızdaki şişkinliği düşürmeye ve balgamı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yapılan bir araştırmada 3 ay süresince günde üç defa yeşil çayla gargara yapan kişilerde diğer insanlara oranla daha az gribe yakalanma riskinin görüldüğü ortaya konmuştur. Yeşil çayda bulunan kateşin (bir antioksidan türü) enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Çinko Pastili Kullanın

Grip olmaya başladığınızı hissettiğinizde ne kadar erken çinko pastil kullanmaya başlarsanız,iyileşmenize de o kadar çabuk yardımcı olabilirsiniz. Uzmanlar çinko pastillerin bağışıklığı arttırır ve bu sayede gribin süresini ya da şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu belirterek,günde bir veya iki adet kullanılmasını öneriyor.

4. Bol Sıvı Tüketin

Eğer ateşiniz varsa,vücudunuzun susuz kalma ihtimali yüksektir bu yüzden bolca sıvı tükettiğinizden emin olmanız oldukça önemlidir. Özellikle çay ve kahve gibi sıcak içecekler grip belirtilerini yatıştırmada size yardımcı olur.

5. Güzel Bir Tavuk Çorbası İçin

Yapılan bir araştırmaya göre tavuk çorbasının içinde bulunan karnosin isimli bir bileşen vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve gribin ilk günlerinde hastalıkla savaşır. Sıcak sıvılar,geniz tıkanıklığını azaltır ve vücudunuzun susuz kalmasını önleyerek burnunuzda ve boğazınızda bulunan iltihaplı zarların yatışmasına yardımcı olur.

6. Bol Buharlı Bir Duş Alın

Banyonuzu buharlı hale getirmek veya buharlı duş almak geniz yolunuzun nemlendirilmesine yardımcı olarak burnunuzda ve boğazınızda bulunan balgamın temizlenmesine yardımcı olur. Eğer grip semptomlarından dolayı bitkin,yorgun veya sersemlemiş hissediyorsanız bir süre buharlı ortamda oturmanız iyi gelebilir.

5 ila 7 günden sonra hala iyi hissetmiyorsanız,daha ciddi sonuçların doğmaması için doğal tedavi yöntemlerinden vazgeçerek tıbbi yardım almayı düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share