Hangi Alerjenler Nasıl Hastalıklara Sebep Olur?

Tüm alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli konu, alerjiye sebep olan alerjenin saptanması ve ondan uzak durulmasıdır.

Astım ve evcil hayvanlar

Astımlı çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı alerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanı evden tamamen uzaklaştırmak ve evcil hayvanı olanlarla da temas etmemektir. Evcil hayvanlara karşı alerji olmasa da alerji gelişme riski nedeniyle astımlı hastaların hayvan beslemesi önerilmez.

Mantar sporlarından (küf) korunmak için ne yapılmalıdır?

Mantar sporları (küf) nemli ortamlarda çok iyi yetiştiği için özellikle alerjisi olanlar nem oranını azaltmaya özen göstermeli ve nem oranı %50’nin altında tutulmaya çalışılmalıdır.

Polenlerden sakınılabilinir mi?

Bazı alerjenlerden tam olarak sakınmak olası değildir. Bunların başında bitki polenleri gelir. Polen alerjisi olan hastalar da polen mevsiminde ev dışında az zaman geçirerek,evlerini kontrollü havalandırarak,pikniğe gitmeyerek,eve girer girmez duş yaparak kendilerini kısmen koruyabilirler.

Hamamböcekleri astıma sebep olur mu?

Evlerimizde baş etmekte sıklıkla zorlandığımız hamamböcekleri alerjik hastalıklara yol açan en önemli alerjenlerdir. Bu nedenle etkin mücadele gereklidir.

Ev tozu akarı ile mücadele

Astımlı hastalarda en sık görülen alerji ev tozu akarı alerjisidir. Ev tozu akarı çıplak gözle görülmeyen,rutubetli ortamlarda halılarda ve kumaş kaplı mobilyalarda yaşayan canlılardır. Ev tozu akarları ile mücadelede ortamdaki nem miktarı azaltılmaya çalışılmalıdır,çünkü bu hayvanlar nem oranının %40’tan düşük olduğu ortamlarda yaşayamazlar. Astımı olan çocukların yatak odalarına hiç halı serilmemelidir. Yatak çarşafları her hafta en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlem yatak yorgan ve yastıkların özel plastik kılıflarla kaplanmasıdır.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Türkiye’deki yüz nakilleri masaya yatırılıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılda 2 kere toplanan komisyon toplantısı, tartışmalı nakiller sebebiyle öne çekildi.
Total
0
Share