Çocuklar Okula Hazır mı?

Dr. Arzu Özgeneci Öngün çocukların erken yaşta okula başlamalarına yönelik sorularımızı yanıtladı.

Tuvalet eğitimiyle ilgili bir sorun yaşar mı?
Tuvalet eğitimi 2-2.5 yaşında tamamlanmalıdır. Çocuktan çocuğa farklılık gösterebileceği gibi tuvalet eğitiminde üst sınır 4 yaştır. Tuvalet alışkanlığı okula başlama ile değişebilir. Evdeki tuvaletini arayabilir. Çişini tutma,altına kaçırma,kabızlık gibi sorunlar görülebilir.

İlkokula başlayan çocuk tek başına yemek yiyebilir mi?
Okula başlayan çocuğun beslenme konusunda ebeveynlerinin denetimine ihtiyacı vardır. Çocuğun okulda yiyeceği besinleri kendi seçebilmesi,arkadaşlarından etkilenmesi gibi durumlardan dolayı ebeveynler çocuğun beslenmesini denetlemeliler.
Kahvaltı en önemli öğün olduğu için,yumurta,süt,tahıl gevreği,peynir,bal,ceviz,meyve suyu verilmelidir. Günde 2 porsiyon meyve,3 porsiyon sebze,2 bardak süt-yoğurt-peynir,2 porsiyon et –yumurta verilmelidir.

İlkokul çağındaki çocuklar için uykunun önemi nedir?
11-13 saat okul öncesi önerilen günlük uyku süresidir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların beyni hızlı gelişim sürecinde olduğundan uyku düzeni çok önemlidir. Her gün aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte kalkmak biyolojik ritmini oluşturur. Okuldan gelince ufak bir şekerleme yapmak faydalı olabilir.

Ağır okul çantalarının zararı var mıdır?
Vücut ağırlığının % 10’unu geçmemelidir. Ağır ve dengesiz çanta taşımak postür bozukluğuna neden olur.

Hangi sağlık taramalarından geçmelidir?
Okula başlayacak çocuğun öncelikle çocuk doktoruna gidip;aşıları,büyümesi,beslenmesi gerekiyorsa anemi açısından kan tahlili yapılmalıdır. Göz ve diş muayeneleri de check-up içinde olmalıdır.

Çocuklar okumayı ne zaman sökmeliler?
Çocuğa göre değişebilir,ancak normal çocuklarda okuma yaşı 6-7 yaş’tır. İstatistikler 60-80 ay olduğunu gösteriyor.

Bir çocuk toplama çıkarmayı ne zaman öğrenir?
5 yaşında 20’ye dek sayabilir ve basit toplama-çıkartma işlemlerini yapar.

Dr. Arzu özgeneci Öngün

Total
0
Shares
Related Posts

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler; şekerli suların karbondioksit gazı ile işlenerek elde edilmesi ile ortaya çıkar. Gazlı içeceklerin pH değerleri 2,4 ile 4 arasında olduğu ...
Total
0
Share