Sizi Nelerin Beklediğini Biliyor musunuz?

Alzheimer Hastalığı günümüzde milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Alzheimer Hastalığının yaşlanmanın normal bir sonucu olmadığının bilinmesi çok önemlidir.
Henüz Alzheimer hastalığını tamamen iyileştiren bir tedavi bulunmamakla birlikte,yeni geliştirilen bazı ilaçlarla hastalığın belirlilerini kısmen gidermek ve ilerlemesini belli ölçüde yavaşlatmak mümkün. Ayrıca çoğu hastada eşlik eden depresyon,uyku bozukluğu,saldırganlık ya da sinirlilik gibi ruhsal bozuklukların tedavisi için de birçok etkili ilaç bulunuyor. Hastanızı bu tedavi olanaklarından olabildiğince erken dönemde yararlandırmak önemli,çünkü Alzheimer hastalığı bir yaşam hırsızı olup,hastanızın kalan değerli günlerini bir bir çalıp götürür.

Alzheimer hasta yakınına büyük görevler düşüyor

Başlangıçta sadece unutkanlığı olan hastanız,bir gün gelecek kendi başına giyinemez,yemeğini yiyemez,yıkanamaz olacak,garip hayalleri görmeye,altına kaçırmaya başlayacak ve belki de sizi bile tanımayacak. İşte bu yüzden Alzheimer hastalığı,yalnızca ona yakalanan kişiyi değil,aynı zamanda bakımını üstlenen yakınlarını da ilgilendiren bir sorun olup,gün geçtikçe ağırlaşan sosyal ve ekonomik bir yük getirir. Alzheimer hastasının yakınları,ev içindeki aile düzenini,iş saatlerini ya da dostlarıyla ilişkilerini değiştirmek zorunda kalabilir. Daha da önemlisi,bedensel yorgunluğun yanı sıra,ciddi ruhsal sorunlar yaşayabilir. Sevdiğiniz kişinin Alzheimer hastası olduğunu öğrendiğinizde,hastalığı daha iyi tanıyarak onunla birlikte yaşamaya hazırlıklı olmalısınız.

Dr. Yaprak Alper

Total
0
Shares
Related Posts

Kanserden Koruyan Besinler Var Mı?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.
Total
0
Share