Havuz Keyfi ve Getirdiği Sağlık Sorunları

Yazın Havuzların Size Verdiği Zararlar!!!

Yaz aylarıyla özdeşleşen deniz ve havuz keyfi zaman zaman belli sağlık sorunlarını da beraber getirebiliyor. Özellikle insanların serinlemek için tercih ettikleri havuzlar kimi zaman tedavisi zor enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Kirlenen ve uygun dezenfeksiyonu yapılmayan havuzlarda insanların enfeksiyon kapma riskinin yüksektir. Su sirkülasyonu iyi sağlanmamış ve düzenli temizliği yapılmamış havuzlar mantardan idrar yolu enfeksiyonuna kadar çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

RİSK ARTIYOR

Yaz aylarında havuzlara giden insan sayısının fazlalaşması nedeniyle bazı enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Kirlenen ve uygun dezenfeksiyonu yapılmayan havuzların "Rekreasyonel Su Hastalıkları’ (RSH) adı verilen geniş yelpazedeki hastalıklara yol açabildiğine ve bu hastalıklar arasında gözde konjonktivite,dış kulak yolu ve burun intihabı,hepatit A,dizanteri,mantar,uçuk virüsü enfeksiyonları gibi hastalıkları göz ardı etmemeliyiz.

Havuza düzenli bakım yapılmadığı takdirde hastalık riskinin arttığını ve suyla bulaşan enfeksiyon hastalıkları üretkenlerinin çoğu,toplumda ve çevrede yaygın olarak bulunmaktadır.

Dezenfeksiyon havuzlarda su hastalıkları için önemli düzeyde koruma ve kontrol sağlamakla birlikte,dezenfeksiyonun sürekliliğinin sağlanamaması,havuz bakımının iyi yapamaması,hastalıkların bulaşma riskini artırmaktadır.

Bununla birlikte havuzları kullanan kişilerin yüzme alışkanlık ve davranışları da etkili bir faktördür.

Özelikle ishal,idrar yolu enfeksiyonu,genital akıntısı olan kişilerin havuzları kullanmaları havuz enfeksiyonlarının yayılmasında çok önemli bir etkendir.

Enfeksiyondan korunma yöntemlerini de şöyle sıralayabiliriz.

•Havuz suyunun ağız ve buruna girmesinden kaçınılması.

•Havuz suyunu yutmaktan kaçınılması.

•Yüzmeden önce ve sonra mutlaka sabunla duş alınması.

•Tuvaletten ve çocuk bezini değiştirdikten sonra ellerin yıkanması.

•Göz enfeksiyonları için maske veya gözlük kullanılması.

•Kulak enfeksiyonları için kulak tıkacı kullanılması.

•Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa yüzme sonrasında su ve sabunla temizlenmesi.

•Kadınlarda genital mantar enfeksiyonlarından korunmak amacıyla ıslak mayoyla uzun süre beklenmemesi.

Dr. Perihan aylin Dalkıran

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflama İlaçları Ölüm Saçıyor

Zayıflamak için kullanılan ilaçlar tehlike sinyali veriyor. Altın Çilek'ten sonra, Meksika Biberi hapının bilinçsiz kullanımı da az kalsın yine can alıyordu.
Total
0
Share