Hayatınızın Sırrı Genlerinizde Saklı!

Artık genlerinizin ve onların sağlığınızı nasıl etkilediğiyle ilgili çarpıcı ayrıntıları öğrenebileceksiniz.

Artık genleriniz ve onların sağlığınızı nasıl etkilediğiyle ilgili çarpıcı ayrıntıları öğrenebileceksiniz.

”Kişisel Genetik Sağlık Programı” tam genetik raporu en son bilimsel araştırmaların avantajını sağlamanıza ve bu gelişmelerin sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini anlamına imkan vermektedir. En önemlisi,kişilere sadece veri sağlamıyor. Sizin ve hekiminizin sağlığınızı geliştirmek için atacağınız adımlarla ilgili eğitim ve öneriler de sağlıyor.

"Kişisel Genetik Test"işlemi kolay,özel ve güvenlidir. İhtiyaç duyulan tek şey basit bir tükürük örneği. Okunması kolay kişisel genetik raporu sayesinde,siz ve hekiminiz çocuklarınıza geçebilecek genlerinizi,sizin için etkili veya etkili olmayan ilaçları ve belirli hastalıklara yatkınlığınızı öğrenebilirsiniz.

Nasıl Çalışmakta?

Çalışma süreci kolaydır. Önce,"Kişisel Genetik Raporu"nu hekiminizle tartışın. Doktorunuz sizin için genetik rapor veya raporlar isteyecektir ve size bir "tükürük örneği alma kiti"verecektir;ardından siz sadece kitte bulunan talimatları takip edeceksiniz. Tükürük örneğinizi verdikten sonraki haftalar içerisinde,hekiminiz size özel genetik raporu sağlayacaktır.

Genetik Raporlara Neleri Öğrenebilirsiniz?

İlaçlara Kişisel Yanıt

Acıbadem Genetik Check-up ile belirli ilaç sınıflarına vücudun yanıt vereceği önceden belirlenebiliyor. Kişiye özel genetik profil,bir ilacın kişide etkili olup olmaması olasılığını yan etki yaşayıp yaşamayacağını ortaya çıkarıyor. Böylece doktorların gerektiğinde kişi için en uygun dozu reçete etmesine yardımcı olunuyor.

Taşıyıcılık Durumu

Genetik hastalıklarda taşıyıcılık aileniz içerisinde nesiller boyunca sessiz biçimde taşınabilmektedir

Bunu duyduğunuza şaşırabilirsiniz;ancak sizde bir sağlık sorununun taşıyıcısı olup bu durumu bilmiyor dahi olabilirsiniz. Bir çekinik hastalığı geliştirmek için,en yaygın görülen şekliyle,bir genin her biri bir ebeveynden aktarılan iki mutasyonlu kopyasına sahip olmalısınız. Taşıyıcılar sadece bir mutasyonlu gene sahiptir ve dolayısıyla hastalık geliştirmezler. Bu nedenle,bu mutasyonlar iki kopyası olan herhangi bir aile ferdi olmaksızın bir aile içerisinde nesiller boyunca sessiz biçimde aktarılabilmektedir.

Bir çocuk sahibi olmayı seçmek bir kişinin yaşamındaki en önemli kararlardan biridir. Uzun süreli taşıyıcılık durumu taramamız,bir kişinin resesif (çekinik) genetik rahatsızlıklarla ilişkili mutasyonları taşıyıp taşımadığıyla ilgili hamilelik öncesi bilgileri sağlamaktadır. Bu hastalıklar,etkilenen herhangi bir fert olmaksızın bir aile içerisinde nesiller boyunca sessiz biçimde taşınabiliyor. Kişi veya eşi aynı hastalığa ait mutasyonları birlikte taşıyorsa,gelecekte doğacak çocuğunuz bu hastalığa sahip olabiliyor. Kistik fibrozis,beta talasemi,Canavan hastalığı,Tay-Sachs hastalığı ve birçok hastalığı içeren 70’den fazla çekinik genetik hastalıkla ilgili rapor hazırlayabiliyor.

Hastalıklara Yatkınlık

Genetik Check-Up ile sık görülen hastalıklara kişinin genetik yatkınlığı tespit ediliyor.”Belirli bir hastalığa genetik yatkınlığı yüksek olan bireyler,mutlaka bu hastalığa yakalanır” diye bir kural yok ancak hazırlanan rapor gerektiğinde aile öyküsü,çevre ve yaşam tarzı gibi diğer etmenlerle birlikte değerlendirilerek ilgili uzmana fayda sağlıyor. Hastalık riskini azaltabilecek önleyici adımları ve erken teşhisi kolaylaştırıyor. Genetik check-up ile kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıkları,sık görülen kanserler romatoid atrit gibi 24 farklı rahatsızlığa ait bir rapor hazırlanıyor.

Formda Kalmak İçin Genetik Check-Up

Formda kalmak için Genetik Check-Up sağlıklı yaşama dair genetik şifrenizi çözmek;ideal kiloda ve formda kalmak için size özel beslenme ve egzersiz ihtiyacını belirlemek amacıyla uygulanıyor. DNA’mızda metabolizmayı,egzersizi ve enerji kullanımını etkileyen pek çok gen bulunuyor. İdeal kilonuza ulaşmak ya da formunuzu korumak sizin için en etkin egzersiz ve beslenme biçimini belirlemek genetik check-up ile mümkün oluyor.

Kişisel Genetik Sağlık Programı bünyesinde Genetik Check-Up ile 2 aşamalı bir analizle “Diyet ve Egzersiz Raporu”oluşturuluyor. Genetik Danışma hizmeti kapsamında ve sizin izin verdiğiniz ölçüde uzmanlar tarafından detaylı aile ağacı çizilerek yorumlanıyor size özel önerilerde bulunuluyor.

Formda Kalmak İçin Genetik Check- Up’ın Avantajları neler?

Genetik sağlık kontrolü sonuçlarına göre aşağıdaki konularda kişiye özel bilgi ve öneriler sunuluyor;

  • Kişinin sağlıklı bir kiloya kavuşması ve bu durumu sürdürmesi
  • Kişinin kendi metabolizmasını ve diyet alışkanlıklarını anlaması
  • En iyi performans için fiziki aktive ve egzersizin etkin kullanılması
  • Diyette beslenme dengesinin geliştirilmesi
  • Kişinin daha iyi hissetmesi ve daha fazla enerjiye sahip olması

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Akne nedir? Neden Oluşur?

“Akne” ya da halk arasında sık kullanılan adıyla “ergenlik sivilcesi”, pilosebase ünitenin sık görülen bir hastalığıdır. Akneyi oluşturan faktörler 4 ana başlık altında toplanır.
Total
0
Share