Hızlı Kilo Vermek Sağlığı Bozuyor!

Çabuk zayıflamak için yapılan şok diyetler, kalp hastalıklarından kemik erimesine kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor…

Çabuk zayıflamak için yapılan şok diyetler,kalp hastalıklarından kemik erimesine kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor…

Şok diyetlerin zararları nelerdir?

Kısa sürede zayıflamak istiyorum,ancak sok diyetlerin sağlığa zararlı olduğunu duydum. Bu türlü diyetler gerçekten tehlikeli mi?

Ne kadar hızlı zayıflarsanız,verdiğiniz kiloları o kadar hızlı geri alırsınız. Bu nedenle hem ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamanız hem de formunuzu uzun yıllar korumanız için çok kısıtlı kalorili diyetlerden kaçınmalısınız. En ideali,dengeli bir beslenme programıyla haftada 0,5-1 kilo arasında kilo vermek Örneğin;toplam 5 kilo verdiğinizde,bunun 3-3,5 kilosunun yağdan gitmesi gerekiyor ki kıyafet bedeni ile bu 1 bedene denk geliyor. Dolayısıyla kilo verdiğiniz halde incelemediyseniz bu durum vücudunuzda yağ kaybı olmadığına işaret ediyor. Çünkü şok diyetlerle kilo verdiğinizde vücudunuz kas ve su kaybediyor ama yağlar erimiyor. Hatalı yaptığınız diyetler sonucunda kaybettiğiniz kas ve suyun yol açtığı en hafif tablo ise halsizlik ile yorgunluk. Bu tür diyetler,uzun süre yapıldığında yetersiz vitamin ve mineral alımına,dolayısıyla kalp damar hastalıklarından hipertansiyona,diyabetten kemik erimesine,böbrek fonksiyonlarının bozulmasından karaciğer yağlanmasına hatta sinir sisteminin hasara uğramasına kadar pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor. Kişiye özgü olmayan popüler diyetler ve tek tip beslenme programlarının yol açtığı bir başka sorun ise kısırlıktır. Dolayısıyla sağlığınızı riske atmamak için şok diyetlerden kaçınmalısınız.

Arkadaşımın diyeti bana uygun mu? Arkadaşım diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmayı hasardı. Ben de aynı diyeti yapabilir miyim?

Günlük harcadığınız enerjinin altında beslendiğinizde mutlaka kilo verirsiniz. Ancak bunun sizin için yeterli bir kaloride olması,sağlığınızı korumanız adına çok önemli. Ayrıca bazı sağlık sorunları kilo verilmesini de önleyebilir. Dolayısıyla diyet yapmaya başlamadan önce mutlaka bir endokrinoloji veya iç hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığı doktorunuz tarafından saptandıktan sonra diyet uzmanı eşliğinde kilo vermeniz en sağlıklı kilo verme yöntemi olacaktır. Çünkü herkesin bazal metabolizması,günlük aktivitesi ve beslenme düzeni birbirinden farklı olduğu için harcadıkları enerji miktarı da farklı oluyor. Dolayısıyla diyetin mutlaka kişiye özel olması gerekiyor. Tüm bu nedenlerden dolayı arkadaşınızın diyet listesini uygulamak yerine,size uygun bir diyet programıyla zayıflamaksınız.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share