İnternet bağımlılığı , madde bağımlılığı kadar tehlikeli

Bilgisayarda çok zaman harcayarak , derslerine , arkadaşlarına ve diğer aktivitelere ilgi göstermeyen ve internet bağlantısı engellendiğinde aşırı tepki gösteren gençler internet bağımlılığı olarak tanımlanan netkolizme yakalanmış olabilir.

Bilgisayarda çok zaman harcayarak,derslerine,arkadaşlarına ve diğer aktivitelere ilgi göstermeyen ve internet bağlantısı engellendiğinde aşırı tepki gösteren gençler internet bağımlılığı olarak tanımlanan netkolizme yakalanmış olabilir. Herhangi bir bağımlılık biçiminden farksız olan bu durum tespit edildiğinde,bağımlılığın ardındaki nedenlerin araştırılması gerekmektedir.

EN SIK KARŞILAŞILAN EBEVEYN ŞİKAYETLERİ

  • Oğlumu internet kafeden çıkaramıyorum .
  • Kızım bilgisayar başında yaşıyor,sabahlara kadar chatleşiyor,odasına bizi almıyor .
  • Oğlum yemeğini bile bilgisayar önünde yiyor,haftalardır yıkanmıyor bile,oynadığı oyunda yenilirse ağlıyor,kazanana kadar bilgisayar başından kalkmıyor !
  • Okuldan devamsızlık yazısı geldi,okula gidiyorum diye çıktı,internet kafedeymiş ! Dövdüm olmadı,kızdım olmadı,anlattım olmadı,ne yapacağımı bilemiyorum . . . ¦
  • Öğretmen internetten araştırma dersi veriyor,internet kafelere çocuğumu yollamayayım diye eve bilgisayar aldık,ödev yerine oyun oynuyor,bilgisayarı kaldırsam bu sefer de okula gitmemekle tehdit ediyor,ne yapacağımı şaşırdım ? !
  • Evde yetmiyormuş gibi bir de internet bağlantısı olan cep telefonu istiyor . Almazsanız evden kaçarım diyor,arkadaşınınkini kıskanıyor . Ayrıca evden para çalıp,oyun satın alıyor,ne yapacağız ?

Netkolizm olarak bilinen internet bağımlılığı en az diğer bağımlılık türleri kadar tehlikeli. Çocukların küçük yaşlarda başlayan bilgisayara yönelik ilgileri,ilerleyen yaşlarda artarak devam ediyor . Özellikle gençlerin,yaşlarına bağlı olarak geleceğe yönelik belirsizlikleri,bireysel ya da aile içi ilişkilerde yaşadığı sorunlar,kimlik arayışı,başarısız olma korkusu,arkadaş ilişkilerinde güvensizlik gibi nedenler sanal dünyaya olan ilgisini arttırıyor . Gençlerin çekici sanal dünyaya kaçmasına yol açabilen etkenler,zamanla bağımlılık derecesine ulaşabiliyor.

Aile Terapisti ve Madde Bağımlılığı Danışmanı
Dr.Obengül Ejder

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share