Kına Kanseri Önlüyor mu?

Gaziantep Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre kınanın kanseri önlediğine dair bazı araştırmalar yapılıyor.

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN),halk arasında asırlardır kullanılan kınanın,kanser gelişimini önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde,Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kınanın bilimsel açıdan kanser üzerindeki etkisi araştırıldı.

Yapılan bilimsel çalışmada,kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığı fareler üzerinde araştırıldı. Bilimsel olarak daha önce yapılan çalışmalarda mantar rahatsızlığına karşı etkisi olduğu bilinen kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığını belirlemek için gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde,60 fareye farklı dozlarda 10 gün süreyle ağız yoluyla kına verildi. 10 günün sonunda fareler üzerinde çeşitli kanser parametreleri araştırıldı. Araştırma sonucunda “Ehrich Ascite Corcinama”tümörün büyümesinin durduğu tespit edildi. Ayrıca kınanın antioksidan aktivite kapasitesini arttırdığı saptandı. Farelerde,kansere karşı mücadelede önemli rol oynayan enzimlerin arttığı gözlendi. Doğal toz yeşil kınanın kullanıldığı araştırma ve sonuçları,International Journal of Pharmacology dergisinde de yayımlandı. Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan,yaptığı açıklamada,yapılan çalışmanın,çağın hastalığı kansere karşı yeni bitkisel kaynakların umut verici sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti. Kına üzerine ileri düzeyde yapılacak araştırmalarla kansere karşı alternatif ilaç olanaklarının geliştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Özaslan,bu yöndeki bilimsel çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Uyarı:
bilimsel çalışma aşamasında olan bu araştırmaya dayanarak insanlar üzerinde denenmesi çok tehlikeli olabilir.

Kaynak:A A

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Listeria enfeksiyonu nedir?

Bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar ve buradan da evcil ve vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına geçer.

Hipertansiyona Karşı Spor Yapın

Hipertansiyonun gelişiminde, çevresel ve kalıtsal faktörlerin rolü büyüktür. Çevresel faktörlerden kilo fazlalığı, hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, aşırı tuz tüketimi, yoğun stresli yaşam bu hastalığın varlığı iyi bilinen risk faktörleridir.
Total
0
Share