Yemekler de Tatile Çıkmasın

Yaz sıcaklarının başlaması ve okulların kapanmasıyla birlikte çocukların beslenme düzenlerinde de önemli değişiklikler meydana geliyor.

Dışarıda fazla vakit geçiren çocuklar zaman zaman öğün atlıyor ya da abur cubur tarzı yiyeceklerle karınlarını doyurmaya çalışıyor. Bu durum da çocukların sağlıksız bir gelişim dönemi geçirmelerine neden olabiliyor.
Çocukların beslenmesinde yaz aylarında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

Ara öğünler önemli
Yaz ayları özellikle sebze ve meyve konusunda diğer mevsimlere kıyasla daha verimli ve zengin çeşitliliğin olduğu bir dönem. Bu dönemde çocuğa günde 5-6 porsiyon sebze meyve tükettirmek gerekiyor. Ancak unutmayın ki meyvelerin kalorisi var. 1 küçük boy elma neredeyse 1 dilim ekmekteki kadar karbonhidrat içeriyor. Meyve porsiyonları konusunda dikkatli olmanız kilo yönetiminde büyük önem taşıyor. Yaz aylarında çocuklar evden çok dışarıda vakit geçiriyor. Böyle zamanlarda oyuna dalıp yemek yemeyi tamamen unutabiliyorlar. Bunun kolay bir çözümü var;onlarla dışarı çıkmadan önce anlaşma yapın. Eğer öğünlerini atlamazsa oyun için ekstradan 15 dakika daha izin vereceğinizi ya da zevk aldığı bir uğraşı beraber yapabileceğinizi söyleyin. Ayrıca diğer anneler ile anlaşarak ortak ara öğün saatleri ya da öğle yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Dyt. Aslı İçingür

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share