İltihabi Barsak Hastalıkları

En sık görülen iltihabi barsak hastalıklarının başında Crohn hastalığı (CH) ve ülseratif kolit (ÜK) geliyor.

En sık görülen iltihabi barsak hastalıklarının başında Crohn hastalığı (CH) ve ülseratif kolit (ÜK) geliyor. Hastalığın hafif seyrettiği vakalarda kısa süreli medikal tedavi ile sonuç alınabilirken,ciddi vakalarda acil cerrahi müdahale dahi gerekli olabiliyor. Hastalıkla ilgili bir diğer önemli nokta ise uzun yıllar süregelen hastalıkta kanser riskinin artması.

ltihabi barsak hastalıkları nedeni halen tam olarak aydınlatılamamış,benzer mekanizmalara dayanan,bağışıklık,kalıtımsal,çevresel faktörlerin karmaşık ilişkisinin sorumlu tutulduğu Crohn hastalığı,Ülseratif kolit ve İndetermine koliti içeren bir grup hastalıktan oluşuyor. Bunlar arasında en sık görülen ülseratif kolit ve Crohn hastalığının başlama yaşı 15-25 arası iken,bu hastalıklar ileri yaş grubunda 55-65 yaş arasında da görülebiliyor.

Doç. Dr. Çağlar Baysal

Total
0
Shares
Related Posts

Yağlar ( Lipitler )

Vücudumuzda karbonhidratlardan sonra gelen en önemli enerji kaynağımızı lipitler oluşturur. Lipitler genel olarak suda erimezler. En önemli görevleri...

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.
Total
0
Share